سقط در ماه پنج بارداری را جدی بگیرید

pregnancy-qa

سوال بارداری: خانم دکتر من پریودهایم نامنظم هست و ۳ سال و ۴ ماه هست ازدواج کردم و ۲۸ سالم است و حدود دو سال پیش حامله شدم که در پنج ماهگی سقط شد و کورتاژ شدم و الان با گذشت دو سال و سه ماه هنوز حامله نشدم که طی این دو سال زیاد دکتر رفتم و در سونو که دادم گفتند تنبلی تخمدان دارم و در ۱۴ مریضی سایز تخمک هایم ۱۰ تا ۹ مشاهده شده بود و همچنین فولیکول های ریز و اکثر وقتی مریض نمی شدم. دکتر آمپول پروژسترون و قرص تجویز می کرد که اصلا پریودم مرتب نشد و قرص متفورمین هم استفاده کردم و نتیجه نگرفتم. خانم دکتر باور کنید که خیلی افسرده شدم و شب ها اصلا تا صبح خواب ندارم. خواهش می کنم راهنمایی ام کنید. خیلی خسته شدم آیا امکان آن وجود دارد که دیگه بچه دار نشوم؟ خیلی می ترسم زندگیم دارد. خراب می شود. شوهرم آزمایش اسپرم داد که خوب بود. دکتر گفت. ولی من باید چکار کنم ممنونم.

پاسخ دکتر صفیه عاشوری مقدم، متخصص زنان و زایمان:
سقط در ۵ ماهگی چیزی نیست که ما آن را نادیده بگیریم. بنابراین شما باید پی گیری می کردید تا علت سقط مشخص شود. به هر حال شما اکنون تنبلی تخمدان دارید و تنبلی تخمدان هم ربطی به سقط قبلی شما ندارد. به نظر می رسد داروی متفورمین برای شما کافی نباشد. لطفا هر چه سریعتر به یک فوق تخصص نازایی یا یکی از مراکز ناباروری مراجعه کنید. اگر در این عکس چسبندگی و یا انسداد مشاهده نشد، باید داروهای بیشتری را همراه با تزریق آمپول استفاده کنید. من نمی توانم به این صورت برای شما دارو تجویز کنم ولی به جز متفورمین داروهای تحریک تخمک گذاری دیگری از قبیل لتروزول و کلومفین هم هست که پزشک می تواند آنها را تجویز کند. یک نکته مهم دیگر اینکه اگر کم تحرک و چاق هستید حتما شروع به ورزش کنید. ورزش های هوازی به تحریک تخمک گذاری بسیار کمک می کند.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۱۰ 779 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟