برای اینکه دوباره سقط جنین نکنم چه کاری انجام دهم؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام من ۲۲ سالم است و یک بار باردار شدم. در یک و ماه و نیم ضربان قلبش نزد و سقط کردم. برای بار دوم می خواهم باردار شوم چکارکنم که دیگر سقط نشود؟ علت نزدن قلبش چی بود؟ من و همسرم فامیل درجه یکیم باید مشاوره ژنتیک برویم!؟
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی اول از همه لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا ارزیابی های اولیه برای شما انجام شود و ما ببینیم که در سوابق فردی و خانوادگی تان ریسک فاکتور خاصی وجود دارد یا خیر. چون ممکن است بعد از یک نوبت سقط احتیاج به پیگیری و بررسی های خاصی نداشته باشید. به هر حال سقط در بارداری اول نسبتا شایع بوده و از هر ۵ بارداری یک مورد ممکن است به سقط منجر شود و ما برای همه خانم های بارداری که در بارداری اول شان دچار سقط شده اند پیگیری های و آزمایش های خاصی را درخواست نمی کنیم. پس در قدم اول به پزشک خودتان مراجعه کنید تا ارزیابی های اولیه برای تان انجام شود و در صورتی که ریسک فاکتوری نداشته باشید و سه ماه از سقط تان گذشته باشد می توانید برای بارداری اقدام کنید. با توجه به اینکه ازدواج فامیلی داشته اید خطر بروز مشکلاتی که تا کنون در خانواده تان وجود نداشته و ندیدید دو برابر است. این ریسک دو برابری در حالتی است که شما و همسرتان فقط فامیل باشید و پدرها و مادرهایتان ازدواج فامیلی نکرده باشند. چون هر چه ضریب هم خونی بالا برود شانس و ریسک باز هم افزایش پیدا می کند. اشتباه کسانی مثل شما که ازدواج فامیلی می کنند این است که تصور می کنند چون تاکنون سابقه بروز ناهنجاری در خانواده شان نبوده پس خودشان هم ریسک خطر ندارد. درحالیکه خود ازدواج فامیلی ریسک این ناهنجاری ها را تا دو برابر افزایش می دهد و با هیچ غربالگری هم نمی شود این خطر را نشان دهد. در واقع ما برای این خطر پایه نمی توانیم چیزی را تعیین و پیشگویی کنیم. به هر حال شما که ازدواج فامیلی داشته اید این خطر را پذیرفته اید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۱۰ 133 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟