سه تا شش ماه بعد از سقط جنین باردار شوید

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام و خسته نباشید. من ۲۷ سالم هستم. ۵ ساله است که ازدواج کردم. یک سال تحت نظر دکتر بودم تا حامله شدم. البته خودم هیچ مشکلی نداشتم جز تنگی رحم و شوهرم نطفش ضعیف بود. هفته ششم بارداری بچه به دلیل لکه بینی طولانی و خونریزی سقط شد. از لحاظ روحی خیلی آسیب دیدم و همه اش فکر می کنم دیگه بچه دار نمی شوم. می خواستم بپرسم آیا سقط در حاملگی اول خطرناک است؟ و امیدی هست حاملگی بعدیم بی خطر باشد؟ با این وضعیت؟
پاسخ دکتر زهرا علامه، متخصص زنان و زایمان:
نگران نباشند. احتمال سقط اگر فقط برای یک بار باشد خیلی زیاد نیست و جای نگرانی وجود ندارد و بهتر است حامله شوند. در خصوص دلایل بروز این مساله، بیشترین علت سقط خود محصول حاملگی غیر طبیعی است در سه ماهه اول و حتما عیب و علتی وجود دارد که این سقط اتفاق افتاده است اما وقوع آن در حاملگی دوم احتمالش کم است و با خیال راحت می توانند باردار شوند. در صورتی که سقط برای بار دوم تکرار شد ایشان باید از نظر وجود علل عفونی و همچنین ایمونولوژیک مورد بررسی قرار گیرند. ممکن است خود رحم غیر طبیعی باشد یا دیواره رحم شل باشد.
پاسخ دکتر شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان:
در بعضی از خانم ها حاملگی اول منجر به سقط جنین می شود. پس از سقط اول خانم باید با رعایت کردن یک فاصله بین سه تا شش ماهه پس از سقط اولی که انجام شده است، دوباره اقدام به بارداری کند. در خصوص دلایل بروز این مساله می توان به اشکالات کروموزومی و ژنتیکی اشاره کرد و در این میان تنها ۱۵ درصد از خانم هایی که حامله می شوند، بچه اول شان را به دلیل اشکالات کروموزومی و ژنتیکی سقط می کنند.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)


۹۵/۱۲/۱۰ 124 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟