بارداری در زنان مبتلا به ام اس به ناهنجاری جنین منجر نمی‌شود

۲-۱۴۲٫jpg

سیمرغ: زنان مبتلا به ام اس باید پیش از اقدام به باردار شدن با پزشک معالج خود مشورت کنند. تحقیقات اخیر نشان دادند که زنان مبتلا به ام اس نیز می‌توانند باردار شوند.
بر خلاف برخی نظریه های پیشین، بارداری در زنان مبتلا به ام اس به سقط‌، مرده‌زایی یا ناهنجاری های مادرزادی منجر نمی‌شود و ابتلای مادر به ام اس برای جنین خطری به همراه ندارد.
بررسی ها حاکی از این است که در بیماران تحت کنترل، علایم بیماری ام اس در طول بارداری به خصوص در سه ماهه سوم به شدت کاهش می‌یابند. البته اگر بیماری مادر تحت کنترل نباشد ممکن است مشکلاتی از قبیل عدم کنترل مثانه و اختلالاتی در راه رفتن در طول دوره بارداری ایجاد شود.
همچنین در حدود ۳۰ درصد از زنان مبتلا به ام اس که بیماریشان قبل از شروع بارداری کنترل نشده است، برخی علایم ممکن است تا سه ماه پس از زایمان عود کنند.
توصیه می شود زنان مبتلا به ام اس پیش از اقدام به بارداری درباره قطع داروها و یا تغییر نوع و دوز آنها حتما با پزشک خود مشورت کنند. خوشبختانه در حال حاضر اغلب زنان مبتلا به ام اس می توانند بارداری طبیعی داشته و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۱۰ 119 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟