جلوگیری از بارداری باعث نازایی می‌شود؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام. آیا کم کاری تیرویید و نامنظمی پریود عامل نازایی می شود؟ ۲۴ سال دارم ۲ سال است که ازدواج کرده ام و تا ۲ سال دیگر هم تصمیم به بارداری ندارم. چکار کنم؟
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
به طور جلوگیری طولانی به خودی خود عامل نازایی نیست ولی با گذشت زمان و بالا رفتن سن زن و شوهر ممکن است مشکلاتی برای هرکدام تان پیش بیاید که روی بارداری تاثیر منفی بگذارد. بنابراین بهترین کار این است به یک متخصص زنان و زایمان مشاوره کرده و ارزیابی ها و مشاوره های قبل از بارداری را انجام دهید تا ببینید که چقدر برای جلوگیری از بارداری فرصت دارید. در ضمن یک ریسک اولیه نازایی برای حدود ۱۵ درصد از زوجین وجود دارد که این ریسک با هیچ آزمایشی مشخص نمی شود و هیچ کس نمی تواند به شما اطمینان صد در صد بدهد که پس از قطع روش جلوگیری تان حتما و به سرعت باردار می شوید. در ضمن با توجه به مساله تاخیرهای قاعدگی و اگر مشکل تنبلی تخمدان در میان باشد باید تحت نظر پزشک باشید تا بارداری برای تان اتفاق بیفتد. در خصوص مساله کم کاری تیروئید نیز اگر تیروئیدتان تحت کنترل باشد مشکلی برای تان پیش نمی آید اما باید اجازه باردار شدن را از متخصص غددتان بگیرید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۰۵ 146 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟