ازدواج فامیلی خطر ناهنجاری را تا دوبرابر افزایش می‌دهد

pregnancy-qa

سوال بارداری:
سلام. من ۲۴سالم است و چند ماه پیش یک جنین ۳ ماهه توشکمم مرد. دکترم گفت شاید بخاطر مشکل ژنتیکی مرده. من و همسرم دختر خاله و پسر خاله هستیم. لازم است قبل بارداری مشاور ژنتیک بروم؟ چه کارهایی باید انجام بدهم؟ خواهشا راهنماییم کنید. با تشکر.
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست عزیز در صورت ازدواج فامیلی حتی اگر در خانواده شما سابقه هیچ مشکلی وجود نداشته دلیل نمی شود که شما هم لزوما دچار مشکل نشوید. در واقع با توجه به اینکه ازدواج فامیلی داشته اید خطر بروز مشکلاتی که تاکنون درخانواده تان وجودنداشته وندیدید دو برابراست. این ریسک دو برابری درحالتی است که شما وهمسرتان فقط فامیل باشید وپدرها و مادرهای تان ازدواج فامیلی نکرده باشند. چون هر چه ضریب هم خونی بالا برود شانس و ریسک باز هم افزایش پیدا می کند ازدواج فامیلی ریسک این ناهنجاری ها را تا دو برابر افزایش می دهد و با هیچ غربالگری هم نمی شود این خطر را نشان دهد. درواقع ما برای این خطر پایه نمی توانیم چیزی را تعیین و پیشگویی کنیم. به هر حال شما که ازدواج فامیلی داشته اید این خطر را پذیرفته اید. در حال حاضر برای بارداری بعدی لازم است که تحت نظر باشید و مشاوره های لازم قبل از بارداری را انجام دهید و در صورت صلاحدید پزشک معالج تان برای مشاوره ژنتیک نیز مراجعه کنید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)

۹۵/۱۲/۰۲ 115 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟