تشخیص دلیل سقط جنین بسیار سخت است

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام. من هفته هفتم بارداریم فهمیدم باردارم همه چکاپ ها را دادم مشکلی نداشتم. جنین هم سالم بود. اما چند وقت بعدش داخل اتوبوس ترسیدم و حس کردم چیزی زیر شکمم برگشت اما چون عادتی نشدم به دکتر مراجعه نکردم گفتم شاید اتفاقی نیفتاده تا اینکه هفته ۱۳ داشت تمام می شد خونریزی کردم رفتم سونوگرافی گفتند جنین قلب ندارد و توی ۹ هفتگی مانده بعدش مجبور شدم سقط کنم که طبیعی سقط شد اما چون یکمی جفت مانده بود کورتاژ هم کردند. ممکن است علت سقط چی باشد؟ مرسی.

پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی معمولا نمی توانیم به همین راحتی رابطه علت و معمولی برای سقط پیدا کنیم. اساسا در مورد سقط جنین هنوز هم خیلی از مسائل در پرده ابهام بوده و حتی وقتی بررسی های تخصصی سقط جنین نیز انجام می شود فقط تا حدود ۵۰ درصد از موارد را می توان علت یابی کرد. در ضمن یک سقط در بارداری اول معمولا نیاز به پیگیری خاصی هم ندارد مگر این که شما ریسک فاتور خاصی در سوابق تان داشته باشید. در حال حاضر زیر نظر متخصص باشید و پس از سه ماه می توانید مجددا اقدام به بارداری کنید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۱/۳۰ 114 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟