مصرف طولانی قرص‌های ضدبارداری باعث نازایی نمی‌شوند

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام. من ۷ ماه است که ازدواج کردم. ۲۱ سال دارم. بخاطر دانشجو بودنم فعلا قصد بارداری تا ۲ سال را ندارم، تو پیج تون در مورد پیشگیری با قرص ها مطالبی وجود داشت، اما من خیلی شنیدم که پیشگیری طولانی مدت با قرص های ضدبارداری بعدا مشکل ساز می شود و موجب نازایی می شود. من هم از ترس همین موضوع اصلا برای پیشگیری قرص استفاده نکردم و تو این ۷ ماه به روش طبیعی پیشگیری کردیم، آیا واقعا این قرص ها همچین تاثیراتی دارند؟ و آیا این نوع پیشگیری (طبیعی) به غیر از ریسک بالایی که در مورد حاملگی ناخواسته دارد، برای همسرم چه الان چه در آینده مشکل ساز می تواند باشد؟
پاسخ دکتر فاطمه نجار، جراح و متخصص زنان و زایمان:
قرص های ضد بارداری باعث نازایی نمی شوند. فقط ممکن است وقتی این قرص ها را قطع می کنید بلا فاصله باردار نشوید و مثلا چند ماه طول بکشد که بارداری برای تان اتفاق بیفتد. ولی این طور نیست که باعث نازایی کامل بشود. اینکه بعضی از خانم ها فکر می کنند این قرصها سبب نازایی می شوند کاملا اشتباه است. معمولا خانم هایی که مشکل ناباروری دارند و قرص پیشگیری مصرف می کنند این داروها را قطع می کنند و باردار نمی شوند و تصور می کنند به خاطر داروهای پیشگیری بوده که باردار نشده اند. در حالیکه این طور نیست و مشکل جای دیگری است.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۱/۳۰ 103 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟