کلومیفن را چند وقت باید بخوریم

pregnancy-qa

سوال بارداری:
سلام خسته نباشید. من این ماه کلومیفن شبی ۲ عدد مصرف کردم به تجویز پزشک اما این بار هم خبری نشد و پریودیم با سه روز تاخیر آمد. الان ۸ ماه می گذرد از اقدامم به بارداری. در ضمن الان ۳ دوره زمان پریودم به تاخیر می افتد و چند روز بعد تاریخ می آید درست است که می گویند راه رحمم آماده می شود؟ پریودهای من ۲۸ روزی است و منظم با درد فراوان. یعنی من حامله نمی شوم؟ اینجا شهرستان است و دکتر بهم هیچ آزمایشی نداده. چطور مطمئن شوم از سیستم داخلی رحم و لوله ها و چسبندگی و غیره. البته آخرین سونوگرافی چند ماه پیش هم همه چیز خوب بود و فقط فولیکول های ریز متعدد دارم. الان هم نمی دانم رفع شده یا نه. لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ دکتر فاطمه نجار، متخصص زنان و زایمان:
یک ماه استفاده از قرص کلومفین واقعا اشتباه است. شما یا این دارو را سرخود مصرف می کنید یا منظور پزشکتان درست متوجه نشده اید. این قرص را ما فقط به مدت ۵ روز تجویز می کنیم. کلومفین تحریک تخمک گذاری می کند ولی استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند خطرناک باشد. در ضمن ۸ ماه اقدام به بارداری نازایی محسوب نمی شود. وقتی زن و شوهری ۱ سال برای بارداری اقدام می کنند و موفق نشوند ما می گوییم مشکل نازایی وجود دارد و شروع به بررسی درمان می کنیم. آنگاه داروهایی نظیر همین کلومفین را به مدت مشخص به بیمار می دهیم. هیچ پزشک متخصصی این دارو را برای یک ماه به بیمار نمی دهد که برود و شبی ۲ عدد مصرف کند. شما الان نازا محسوب نمی شوید. ولی اگر می خواهید از نظر سلامت رحم و لوله ها بررسی بشوید می توانید از رحمتان عکس رنگی بگیرید. ولی من توصیه می کنم تا ۱ سال صبر کنید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫67 از 5)


۹۵/۱۱/۲۶ 122 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟