اختلالات شنوایی در نوزادان با وزن کم بیشتر است

۴-۲۴۸

زنجان – خبرگزاری مهر: معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه سالانه تعداد زیادی نوزاد کم وزن در ایران متولد می شود گفت:‌ نوزادان دارای کمتر از یک کیلو و ۵۰۰ گرم وزن، بیشتر در معرض خطر ناشنوایی قرار دارند. گلنسا آقامحمدی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود:‌ نوزادانی که دارای بدشکلیهای سر و صورت، زایده در گوش، فرورفتگی در اطراف گوش، انسداد کانال گوش، سوراخ هایی در اطراف گوش هستند و نوزادانی که بیش از ۴۸ ساعت در بخش ویژه بستری شده اند، در معرض خطر ناشنوایی و کم شنوایی قراردارند.
وی یادآورشد :‌ سابقه خانوادگی کم شنوایی، سابقه تعویض خون در دوره نوزادی، عفونت داخل رحم مادر ، مصرف داروهای اتوتوکسیک در دوران بارداری و نوزادی، ابتلا مادر به مننژیت و ازدواج های فامیلی نیز از عوامل شایع موثر در کم شنوایی هستند.
آقامحمدی نقش پیشگیری در جهت ارتقاء سلامت عمومی و کاهش هزینه های بهداشتی را مهم ارزیابی کرد و افزود: متاسفانه سن تشخیص ناشنوایی در کشور از بدو تولد نوزاد تا ۲٫۵ سالگی است که در این سن اقدامات طبی و توانبخشی نتایج چندان مثبتی به همراه ندارد و فرد دچار مشکلات زبانی، ارتباطی و بدنبال آن مشکلات تحصیلی، اجتماعی، روانی، شغلی، فرهنگی و اقتصادی می شود.
معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان زنجان  از طراحی و اجرای برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله بهنگام در شنوایی نوزادان و شیرخواران به منظور کشف نقایص شنیداری و مداخله زود هنگام ، در اداره کل بهزیستی استان زنجان خبرداد.
آقامحمدی افزود: هر یک از بخشهای غربالگری، تشخیص و مداخله به ترتیب در سه مرحله شامل تا یک ماهگی، سه ماهگی و شش ماهگی شیرخوار انجام می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۲۵ 2286 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟