بالا بودن نرخ مرگ و میر مادر و نوزاد در استان سیستان و بلوچستان

۱-۶۲

زاهدان – خبرگزاری مهر: استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تعدد زایمان ها و مرگ و میر مادران و نوزادان در این استان یکی از مشکلات اساسی است که توسعه منطقه را با مشکل مواجه کرده و نبود آموزش لازم در روستاهای استان موجب مشکلات اقتصادی و تولد فرزندان معلول می شود.
به گزارش خبرنگار مهر در زاهدان، علی محمد آزاد دوشنبه شب در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب اظهار داشت: بعضی مواقع دیده می شود در یک خانواده روستایی هفت فرزند معلول متولد شده اند لذا قدم نخست برای ارتقای شاخص سلامت در استان سیستان و بلوچستان باید تدوین برنامه ای از سوی متولیان برای فرهنگ سازی و آموزش خانواده ها برای رفع این معضل باشد .

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به آمار بالای فرزندان معلول و بیماران خاص که از ازدواج های فامیلی یا بارداری های مکرر نشأت می گیرد، ضروری است همه دستگاه های اجرایی برای رفع این معضل تلاش کنند .

وی تأکید کرد: دستگاه های اجرایی موظفند از این پس در کارگروه های تخصصی، معضل تولد فرزندان معلول و تعدد زایمان ها و مرگ و میر مادران و نوزادان را با کارشناسان مطرح و برای فرهنگ سازی در این زمینه یک اقدام اساسی انجام دهند .

آزاد با گرامیداشت هفته سلامت گفت: تغییرات در زندگی هر فرد، خانواده و به طور مستقیم جامعه را متأثر می کند لذا برای ارتقای شاخص های سلامت شهرها، دانشگاه علوم پزشکی و اداره بهداشت به تنهایی قادر به کنترل تغییرات در جامعه نیستند و نهادهای مختلف در این مهم دخیل هستند.

وی عنوان کرد: عوامل متعددی مانند رانندگی، نوع تغذیه و مسائل روحی و روانی فرد در ارتقای شاخص سلامت هر شهر تأثیرگذار است که باید برای ساماندهی و جلوگیری از عواملی که موجب به مخاطره انداختن سلامت افراد جامعه می شود، دستگاههای اجرایی در کارگروه تخصصی پیشنهادها را مطرح کنند و تمهیدات لازم را در این زمینه بیاندیشند .

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: تنها راهکار برای ارتقای شاخص سلامت در استان، یک حرکت فرهنگی است که تنها با همکاری همه دستگاهها محقق می شود .

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۲۵ 1733 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟