چندقلو ها در ایران زیادتر شده اند

۷-۲۰۵

هم اکنون روش های درمانی مختلفی برای حل مشکل نازایی در دنیا انجام می شود که هر یک از این روش ها به میزانی شانس چند قلویی زایی را در زنان کشور افزایش داده است. دکتر اختر اشرفی ، متخصص زنان و زایمان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: استفاده از روش های درمانی نازایی و پیشرفت کشور در این زمینه طی سال های اخیر باعث افزایش تولد چند قلوها در کشور شده است.
وی اظهار داشت: استفاده از داروهای درمان نازایی باعث تحریک شدن فرآیند باروری در زنان شده و شانس و احتمال چند قلویی زایی را افزایش خواهد داد.
متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: میزان احتمال چند قلویی زایی با مصرف دارویی به شکل قرص برای درمان نازایی بسیار کم و در حد ۳ درصد بوده اما استفاده از آمپول هایی با ایجاد تحریک سیستم باروری رشد تخمک ها را چندین برابر افزایش می دهد.
وی افزود: علاوه بر تاثیر مصرف داروهای درمان نازایی عوامل ژنتیک و ارثی نیز در بروز چند قلوزایی تا حدی موثر است به گونه ای که وجود چند قلویی در اعضای خانواده و بستگان نزدیک احتمال چند قلویی زایی را در فرد افزایش می دهد اما تاثیر آن از مصرف آن داروها بسیار کمتر است.
اشرفی با بیان اینکه شرایط جسمانی و سن در زمان بارداری تاثیری بر چند قلویی زایی ندارد ، گفت: از زمان شروع اجرای برنامه های نازایی در کشور شاهد افزایش چند قلویی در کشور بوده ایم به گونه ای که در برخی بیمارستان های کشور درصد بستری تولد نوزدان چند قلوی نارس در بخش آی سی یوی نوزادان افزایش یافته است و تعداد آنان ۴ تا ۵ قلو نیز می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۲۰ 169 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟