پانزده هزار مامای بیکار در کشور داریم

۶-۱۷۳

دبیر انجمن علمی مامایی ایران در آستانه روز جهانی مامایی ( ۱۵ اردیبهشت ماه)، گفت: حدود ۱۵ هزار نفر فارغ التحصیل رشته مامایی در مرکز کاریابی ثبت نام کرده اند که این افراد یا هنوز بیکار هستند و یا در فعالیت های غیر مرتبط کار می کنند. ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار ماما با مدرک کارشناسی و بالاتر در کشور وجود دارد، افزود: حدود ۲۰ هزار ماما با مدرک کاردانی در کشور وجود دارند که نمی توانند شغل مناسبی پیدا کنند و نیاز به ارتقای تحصیلی دارند.
وی اظهار داشت: با وجود اینکه تعدادی از ماماها جذب تیم های پزشکی طرح خانواده شده اند اما هنوز تعداد زیادی از این قشر دچار معضل بیکاری هستند .
خداکرمی تصریح کرد: هنوز در روستاها نیاز به فعالیت ماماها وجود دارد که به علت عدم امکانات و حقوق پایین ماماها حاضر به فعالیت در این مناطق نیستند بنابراین در صورت بهبود شرایط اشتغال، به طور حتم ماماهای بیشتری حاضر به فعالیت در این مناطق خواهند شد.
دبیرانجمن علمی مامایی گفت: با توجه به افزایش جمعیت، تعداد ماماها متناسب با میزان تولدها در کشور نیست چرا که هنوز استاندارد سازی نیروهای انسانی در مورد این پرسنل بهداشتی و درمانی صورت نگرفته است.
وی با تاکید بر اینکه باید در تیم های پزشک خانواده به حرفه مامایی اهمیت بیشتری داده شود، گفت: مراقبت مادران در دوره بارداری، تشخیص بیماریهای زنان و غربالگری سرطان ها از جمله وظایف ماماها است اما در تیم های پزشک خانواده انجام فعالیت هایی نظیر ارائه دارو به بیماران و پانسمان بر عهده ماماها گذاشته شده که این فعالیت ها خارج از وظایف آنها است به همین علت بسیاری از ماماها حاضر به فعالیت در این مناطق نیستند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)

۹۵/۱۲/۱۹ 117 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟