کم خونی فقر آهن در یک چهارم زنان دنیا

۲-۱۳۴

مطالعات نشان داده که بیش از ۲۵ درصد از زنان دنیا دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند و این کم خونی عموما پس از شروع دوره بلوغ در زنان افزایش می یابد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ای بی سی نیوز، کم خونی ناشی از فقر آهن بیشتر از دیابت و بالا بودن چربی های خون برای بدن خطرناک است.
حدود نیمی از زنان جهان  مبتلا به کمبود آهن و یک چهارم زنان جهان مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن هستند. بنابراین اگر ذخایر آهن در حد نصاب نباشد، گردش خون به علت کم خونی آسیب خواهد دید.
در عین حال شیر مادر از آهن کافی برای نوزاد برخوردار نیست، اگر در دوران بارداری در رژیم غذایی مادر، آهن کافی مصرف شده باشد قاعدتا نوزاد در چند ماه اول از ذخایر آهن غنی است و از حدود ۴ و ۵ ماهگی نیاز به آهن مکمل دارد که به صورت قطره آهن مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
بین دختران و پسران در سنین زیر بلوغ تفاوتی وجود ندارد و اگر از آهن کافی بهره نگیرند دچار کمبود آهن می‌شوند. دخترها از شروع سن بلوغ به علت مصرف غذای کم و از دست دادن آهن در دوره‌ های قاعدگی باید آهن مکمل مصرف کنند.
گوشت و جگر منبع غنی آهن هستند که در صورتی که زنان به اندازه کافی از منابع آهن استفاده نکنند باید از مکمل های دارویی استفاده نمایند. 
بنابراین گزارش، در کودکان، کم خونی باعث اختلال تمرکز و یادگیری، بی قراری و بی توجهی به محیط می شود و در بزرگسالان سبب اختلال در عملکرد فکری، قضاوت، یادگیری می ‌شود. قدرت فیزیکی بدن هم بسته به شدت کم خونی کاهش می ‌یابد. همچنین کم خونی به علت تاثیر بر گردش خون به قلب نیز آسیب می رساند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)


۹۵/۱۲/۱۹ 129 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟