با مشاوره ژنتیک خطر تولد نوزاد معلول را کاهش دهید

۱-۲۲۴

کرمان – خبرگزاری مهر: مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی کشور گفت: تصور مردم در زمینه بالا بودن هزینه های مشاوره و آزمایش ژنتیک باعث استقبال کم مردم از این مراکز و افزایش موارد معلولیت شده است. زهرا نوع پرست در گفتگو با مهر اظهار داشت: در بسیاری از مواد مشاوره ژنتیک نیاز به آزمایشهای پر هزینه ندارند و سال گذشته آزمایش ژنتیک برای هفت هزار و ۹۰۰ نفر بصورت رایگان انجام شده است.
وی گفت:  ۱۲۷ مرکز فعال مشاوره ژنتیک در سراسر کشور وجود دارد که تاکنون ۳۰۰ هزار نفر در کل کشور از این مراکز خدمات دریافت کرده اند.
وی با اشاره به اهمیت ژنتیک تصریح کرد: در همه استانها حداقل سه مرکز خدمات مشاوره ژنتیک در حال فعالیت هستند.
نوع پرست با اشاره به اینکه ۶۳۸ نفر در سطح کشور دوره های آموزش مشاوره ژنتیک را گذارنده اند، خاطر نشان کرد: آموزشهای فراگرفته شده از سوی این مشاوران در اختیار سایرین قرار داده می شود.
وی مشاوره قبل از ازدواج را امری ضروری دانست و بیان داشت: این مشاوره در کاهش شیوع و بروز معلولیتهای ژنتیکی و مادرزادی بسیار موثر است.
نوع پرست با اشاره به پایین بودن موارد مراجعه مردم به مراکز ژنتیک بر نهادینه شدن فرهنگ مشاوره ژنتیک در جامعه تاکید کرد.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس آمار موجود ۵۵ درصد مراجع به مراکز مشاوره ژنتیک در جهت مشاوره قبل از ازدواج می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی کشور اضافه کرد: ازدواجهای فامیلی، تمایل به مادر شدن در سنین بالا و افزایش سن ازدواج و بارداری از عوامل مهم معلولیتها در کشور هستند.
وی گفت: توسعه مراکز مشاوره ژنتیک از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی در ساسر کشور است، زیراکه در بسیاری موارد بیماریهای ژنتیکی قابل درمان نیستند و فقط می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫33 از 5)


۹۵/۱۲/۱۹ 130 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟