زنانی که تخمک کمتری دارند خطر سرطان بیشتری دارند

۲-۱۲۷

طبق گزارش جدید محققان، جهش ژنی مرتبط با ریسک بالای ابتلا به سرطان سینه ممکن است با مشکلات احتمالی باروری هم مرتبط باشد. به گزارش خبرنگار مهر، طبق یافته اخیر محققان استرالیایی، جهش ژنی موسوم به BRCA۱ که موجب افزایش ریسک بروز سرطان سینه تا ۸۰ درصد می شود، با وجود میزان تخم های کمتر در تخمدان زنان با افزایش سن مرتبط است.

دکتر کلی آن فیلیپس، سرپرست تیم تحقیق از مرکز سرطان مک کالم ملبورن، در این باره می گوید: «زنان حامل BRCA۱ در مقایسه با زنان فاقد این ژن، در سن ۳۵ سالگی دارای تخمدان های شبیه به زنان ۳۷ ساله هستند.»

به گفته این محقق، زنان دارای این جهش نباید مدت زمان طولانی بارداری را به تعویق اندازند. این زنان باید در دهه ۲۰ و اوایل دهه ۳۰ بچه دار شوند و تا اواخر دهه ۳۰ و ۴۰ صبر نکنند.

فیلیپس توضیح می دهد: «باروری زنان با افزایش سن کاهش می یابد و احتمال باروری این گروه از زنان به مراتب کمتر است.»

محققان کشف کردند جهش ژن BRCA۱ با کاهش ۲۵ درصدی میزان هورمون آنتی مولریان AMH)) که نشاندهنده تعداد تخم های باقیمانده در تخمدان زنان است، مرتبط است.

طبق مطالعات قبلی، در زنان دارای ژن BRCA۲ هم احتمال بروز سرطان سینه افزایش می یابد.

به گفته فیلیپس، زنان حامل جهش های ژنی BRCA۱ و BRCA۲ بسیار در معرض خطر ابتلا به سرطان های سینه، تخمدان و لوله های فالوپ قرار دارند.

آنجلینا جولی، هنرپیشه معروف آمریکایی، بعد از آگاهی از اینکه حامل این جهش ژنی است، سینه ها و تخمدان های خود را برداشت.

محققان دریافته اند که ریسک ابتلا به سرطان با افزایش سن بیشتر می شود و معمولا در افراد حامل ژن BRCA۱ به مراتب بیشتر از زنان حامل جهش BRCA۲ است.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)


۹۵/۱۲/۱۰ 217 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟