مرگ سه میلیون نوزاد در هفته‌های اول زندگی در دنیا

۵-۲۴۸

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: توزیع نامناسب ماماها در سطح کشور دسترسی تمام مادران به خدمات مامایی را سخت کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر شهاب الدین صدر در پیامی به مناسبت روز جهانی ماما گفت: یکی از مهمترین نقشهای ماما در دوران بارداری است. در ایران، از سالیان گذشته، ماماهای تحصیلکرده هنگام زایمان به زنان کمک می‌کرده‌اند و حدود صد سال است که در کشورمان ماماها با سطح تحصیلات دانشگاهی مناسب تربیت می‌شوند.

وی افزود: سلامت، حاصل تعامل، همکاری و فداکاری همه اعضای خانواده پزشکی و هدیه آنها به هم‌نوعان است. در این فعالیت گروهی، ماماها نقش محوری در تأمین سلامت بانوان و کودکان را بر عهده دارند؛ حامیان اصلی زنان و خانواده‌ها به شمار می‌آیند و به تمام زنان صرف‌نظر از موقعیت مکانی و وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خدمت ارایه می‌کنند و با تضمین سلامت مادران و کودکان و با مراقبت از آنان، حیات، نشاط و طراوت را در جامعه ترویج می‌کنند.

 

صدر گفت: روز جهانی ماما، فرصت مناسبی برای جلب توجه هر چه بیشتر مردم و مسؤولان نسبت به جایگاه و اهمیت حرفه مامایی در ارتقاء سلامت خانواده و تأمین سلامت جامعه و ساختن بستری مطمئن برای ترسیم آینده‌ای روشن است.

 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران ادامه داد: در حالی که سالانه صدها هزار مادر در جهان به دلیل دسترسی نداشتن به خدمات مناسب مامایی و بهداشتی، جان خود را از دست می‌دهند و به ازای هر مرگ مادر، ۲۰ مادر از عوارض ناشی از بارداری و زایمان سخت رنج می‌برند و حدود سه میلیون نوزاد در هفته اول زندگی به همین دلیل به کام مرگ کشیده می‌شوند، در کشور ما جمعیت حدود ۵۰ هزار نفری ماماها با خدمات و تلاش‌های شبانه‌روزی خود سلامت مادران این مرز و بوم را ارتقا بخشیده‌اند.

 

صدر گفت: خوشبختانه کشور ما از حیث تعداد ماماها بر اساس استانداردهای جهانی – که به ازای هر ۱۰۰۰ تولد، وجود ۳۰ تا ۵۰ ماما را توصیه می‌کند – کمبود و مشکلی ندارد اما توزیع نامناسب این افراد در سطح کشور دسترسی تمام مادران به خدمات مامایی را سخت کرده است و از طرف دیگر بیش از ۲،۳ ماماهای کشور بیکار هستند.

 

وی افزود: در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی،‌ سازمان نظام پزشکی با تکیه و تأکید بر تقویت و پاسداشت سرمایه انسانی متخصص و متعهد در عرصه پزشکی کشور، از مسئولان و متولیان حوزه سلامت می‌خواهد تا با نگاهی دقیق و جامع بر توانمندیها و ظرفیتهای بالقوه و ضعفها و کاستی‌های موجود در عرصه مامایی و مراقبتهای زنان و زایمان، مشکلات و موانع پیش‌روی پیشرفت و بالندگی بیش از پیش جامعه مامایی کشور را برطرف کند و در جهت ارتقای بهداشت و سلامت خانواده‌ها و نسل‌های آینده ایران اسلامی بکوشند.

 

صدر در پایان ضمن تبریک روز جهانی ماما اظهار امیدواری کرد که‌ همگرایی و انسجام گروههای مختلف جامعه پزشکی و همنوایی آنان در مسیر رفع مشکلات نظام سلامت، چشم‌انداز امیدبخشی از توسعه پزشکی و سلامت در ایران اسلامی را به تصویر بکشد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)


۹۵/۱۲/۱۰ 122 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟