هر زن ۱۲ سال فرصت بارداری دارد

۹-۲۴۸

سنندج – خبرگزاری مهر: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان حفظ سلامت مادر و کودک را در راستای تنظیم خانواده ضروری دانست.
فرزام بیدار پور در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هدف وزارت بهداشت در خصوص تنظیم خانواده سلامت مادر و کودک و پیشگیری از بیماری های دوران بارداری و باروری مادر است.

وی افزود: از جمله موارد مهم در این راستا بیماری های مربوط به زنان است که باید در این خصوص از وسایل پیشگیری استفاده شود و از باروری های ناخواسته و در پی آن از سقط جنین جلوگیری تا از عوارضی که در آینده برای مادر و حاملگی های بعدی او اتفاق می‌افتد، جلوگیری شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان اعلام کرد: مشکل اصلی ما در این حوزه بحث فرهنگی و عدم تمایل جوانان به ازدواج و باروری به دلایل مختلف است.

بیدارپور در همین راستا افزود: از جمله موارد مهم در خصوص افزایش جمعیت بحث ازدواج است که باید افراد قبل از ازدواج در خصوص مهارت های ازدواج و مهارت های برقراری ارتباطات فرهنگی و مسائل فرهنگی آماده شوند.

وی بیان کرد: در حوزه بهداشت و در قبل از ازدواج آزمایش ‌ها و کلاس‌ هایی برگزار می ‌شود اما متأسفانه زوج‌ ها بعد از ازدواج مسائل بهداشتی را در نظر نگرفته و دنبال نمی ‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان عنوان کرد: میانگین سنی ازدواج ۲۳ تا ۲۴ سال است، که به طور میانگین بانوان در طول سال های ۱۸ تا ۳۵ سال از عمر خود آمادگی باروری دارند.

وی با اشاره به اینکه یک زن تقریبا ۱۲ سال فرصت بارداری دارد، ادامه داد: اگر فاصله سه تا چهار سال بین فرزندان رعایت شود، علاوه بر حفظ سلامتی در این حوزه نیاز به آموزش مهارت ها، تغذیه و ورزش مناسب، مراقبت های قبل از تولد نوزاد بعد از تولد و دوران کودکی فرزندان ضروری است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان ادامه داد: براساس آمارها در سال ۸۵ تعداد هشت میلیون فرد ازدواج نکرده بالای ۲۰ سال وجود دارد که چهار میلیون خانواده را می توانستند تشکیل دهند.

وی در همین راستا ادامه داد: باید ساز و کاری مناسب برای ازدواج صورت گیرد و تفکرات و باورهای غلط در جامعه شناسایی و تبدیل به یک نگاه مثبت شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: در حال حاضر سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که در خصوص درمان های خود نیاز به حمایت دارد.

وی با اشاره به اینکه در مقابل هر یک طلاق رسمی دو طلاق عاطفی در خانواده ها صورت می گیرد، افزود: باید راهکاریی در زمینه کاهش طلاق و علت یابی ریشه‌ های آن صورت گیرد که در این زمینه نیاز است مراکز قبل از ازدواج تاسیس شوند.

بیدارپور یادآور شد: در بررسی ها مشاهده شده است که خانواده هایی با تحصیلات بالاتر نسبت به زوجین با تحصیلات پایین تمایل به فرزند آوری کمتری دارند، که در این زمینه بحث فرزند آوری همزمان با تحصیل باید تسهیل شود.

وی مسکن، اشتغال و درآمد کافی را جزء ضروریات ازدواج در جوامع امروزی عنوان کرد و یادآور شد: باید موضوعات دیگری از جمله بحث های اعتقادی و هجمه فرهنگ های غیر دینی را در مورد نحوه ازدواج مدنظر قرار داد که در این زمینه نیاز است جامعه شناسان مطالعه و راهکار ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)

۹۵/۱۲/۱۰ 129 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟