مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج مانع تولد فرزندان تالاسمی

۵-۱۲۶

خرم آباد – خبرگزاری مهر: کارشناس مسئول برنامه تالاسمی مرکز بهداشت بهزیستی لرستان گفت: طی چهار سال اخیر هیچ گونه موردی از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی در این استان گزارش نشده است.
ناصر معتمدی در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: بیماری تالاسمی یک نوع کم خونی شدید است که از طریق ژن های معیوب والدین به فرزندان منتقل می شود.

وی در خصوص چگونگی پیشگیری از این بیماری افزود: با اقدامات و روشهای مختلف می توان از این بیماری پیشگیری کرد به طوریکه ساده ترین روش پیشگیری ازاین بیماری، انصراف زوج های متقاضی ازدواج با همدیگراست.

کارشناس مسئول برنامه تالاسمی مرکز بهداشت بهزیستی لرستان ادامه داد: در صورت عدم انصراف زوجین، جلوگیری از بچه دار شدن و یا انجام آزمایشات ژنتیک قبل از تولد ضروری است.

معتمدی تصریح کرد: در حال حاضر شیوع بیماری در استان لرستان حدود ۱۲ در صد هزار نفر جمعیت می باشد در حالیکه این رقم در کشور ۲۴٫۹۱ در صد هزار نفر است.

وی در مورد تعداد مبتلایان به این بیماری در استان لرستان نیز عنوان کرد: تعداد کل بیماران ثبت شده در استان ۲۳۵ نفر می باشد که ۳۲ نفر از آنها فوت کرده و درحال حاضر ۲۰۳ بیمار مبتلا به تالاسمی در استان وجود دارد.

کارشناس مسئول برنامه تالاسمی مرکز بهداشت بهزیستی لرستان با بیان اینکه میزان بروز بیماری در کشور ۲۰۰ تا۲۵۰ مورد می باشد، خاطر نشان کرد: در استان لرستان از سال ۱۳۸۵ تا کنون مورد جدید بیماری در زوج های تحت پوشش استان متولد نشده است.

معتمدی در خصوص اقدامات صورت گرفته در استان از ابتدای شروع برنامه که در سال ۱۳۷۶ آغاز شده است، گفت: در این مدت زمان ۹ مر کز مشاوره تالاسمی در سطح استان ایجاد و تجهیز شده است که در این مراکز کار های مشاوره ای و آزمایشگاهی جهت زوجین متقاضی ازدواج صورت می گیرد.

وی افزود: غربالگری بیش ۲۳۰ هزار زوج متقاضی ازدواج با انجام آزمایشهای قبل از ازدواج و شناسایی ۸۰۰ زوج ناقل یا مشکوک به تالاسمی از فعالیت های این مراکز می باشد.

کارشناس مسئول برنامه تالاسمی مرکز بهداشت بهزیستی لرستان تصریح کرد انجام ۱۷۶ مورد آزمایشات تشخیص قبل ازتولد و انجام سقط بیش از ۳۰ جنین مبتلا به تالاسمی ماژور قبل از هفته ۱۶ بارداری از دیگر فعالیت های انجام شده است.

معتمدی با تشریح توصیه های بهداشتی در مورد این بیماری خاطر نشان کرد: با مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج زوج های جوان می توانند فرزندان سالمی داشته باشند.

وی یادآور شد: از عاقدین رسمی و محلی نیز تقاضا می شود برای پیشگیری از به دنیا آمدن بیمار مبتلا به تالاسمی از خواندن صیغه عقد بدون انجام آزمایش خوداری کنند.

کارشناس مسئول برنامه تالاسمی مرکز بهداشت بهزیستی لرستان ادامه داد: با توجه به اینکه به طور معمول ۳ روز تا ۳ ماه زمان برای انجام آزمایشات قبل از ازدواج لازم است بنابراین زوج های جوان قبل از تدارک هر گونه مراسم با در نظر گرفتن این دوره زمانی برای ازدواج اقدام کنند.

معتمدی ادامه داد: همچنین کسانی که زوج ناقل تالاسمی هستند می بایست برای داشتن فرزند سالم از خدمات مشاوره ای و مراقبت مراکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود استفاده کنند.

وی افزود: همچنین در صورت ازدواج دو فرد مینور تالاسمی حتماً‌ با آزمایشات تشخیص قبل تولد و در ۱۲ هفته اول بارداری از تولد فرزند تالاسمی ماژور جلوگیری کنیم و انجام آزمایشات و تفسیر آنها نیز باید در مرکز بهداشتی درمانی ویژه تالاسمی انجام شود.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۰۷ 133 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟