مزایای مصرف قرص ضدبارداری قبل از یائسگی

۹-۲۴۸

محققان دریافتند زنان در قبل از دوران یائسگی به دلیل تغییرات کاهشی هورمون استروژن مستعد ابتلا به بیماری های مزمن قلبی عروقی و استخوانی هستند. به گزارش خبرنگار دانشگاهی “مهر” محققان با مطالعه بر روی میمون ها دریافتند بیماری های قلبی و پوکی استخوان در زنان از ۵ تا ۱۰ سال پیش از یائسگی آغاز می شود. دوران پیش از یائسگی یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی زنان است و پوکی استخوان و تصلب شرائین سال ها پیش از یائسگی در زنان آغاز می شود و فرآیند از دست دادن بافت استخوانی و گرفتگی عروق قلبی ۵ سال پیش از یائسگی در زنان آغاز می شود.
دانشمندان مرکز پزشکی “بابتیست” از دانشگاه wake forest در نشست سالانه انجمن پاتولوژیست های جانوری در بوستون اعلام کردند: زمان طلائی پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان سال ها پیش از بروز یائسگی در زنان است.
پژوهشگران در این نشست به بررسی اثر هورمون بر سلامت انسان پرداختند. یکی از مباحث جالب این نشست سالانه تاثیر استرس در دوران جوانی بر تخمک گذاری و سطح هورمون استروژن در بدن بود. هرگونه تغییر غیرطبیعی در میزان هورمون استروژن تحت تاثیر تنش های محیطی یا غیره می تواند آغاز کننده بیماری های قلبی عروقی باشد. با افزایش سن و شروع نوسانات هورمونی زمینه برای ابتلا به بیماری های مزمن در زنان مستعد می شود.
پژوهشگران عقیده دارند: زنان در قبل از دوران یائسگی به دلیل تغییرات کاهشی هورمون استروژن مستعد ابتلا به بیماری های مزمن قلبی عروقی و استخوانی هستند.
تاکنون گمان می شد که زنان تا پیش از شروع یائسگی به دلیل تاثیرات محافظتی هورمون استروژن از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مصون هستند این در حالی است که تحقیقات جدید نشان می دهد حتی در زنان جوان به دنبال تنش های روانی و فیزیکی میزان استروژن کاهش می یابد و فرآیند تصلب شرائین با رسوب بافت چربی در عروق آغاز می شود.
کاهش میزان استروژن در دوران پیش از یائسگی  و عوارض آن با تجویز این هورمون بعد از شروع یائسگی جبران نمی شود.
این مطالعه نشان داد بهترین زمان برای شروع هورمون درمانی دوران پیش از یائسگی است. به این ترتیب درمان های پیش گیری کننده از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی  پوکی استخوان در زنان سال ها قبل از یائسگی آغاز خواهد شد.
شروع درمان از این زمان روند تصلب شرائین را به تدریج کند می کند ولی تجویز هورمون پس از بسته شدن رگ ها به دلیل آترواسکلروزیس در درمان این بیماری و پیشگیری از عوارض ناشی از آن بی تاثیر است.
کاهش میزان هورمون استروژن در دوران پیش از یائسگی شاخص گویایی برای پیشبینی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.
بعضی پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند قبل از دوران یائسگی از قرص های ضد بارداری استفاده کنند و بعد از شروع یائسگی هورمون درمانی را شروع کنند.
پژوهشگران معتقدند: مطالعه نمونه های جانوری حاکی است  که تجویز قرص های ضد بارداری در دوران قبل از یائسگی در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی  موثر است. استفاده از هورمون های ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون خطر ابتلا به سرطان سینه و حملات قلبی عروقی را کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۰۷ 235 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟