بدنیا آوردن فرزند سالم در پژوهشکده ابن سینا

۲-۱۳۹

عضو هیئت علمی پژوهشکده ابن سینا اعلام کرد: زنان مبتلا به انواع تومور، سرطان، بیماریهای رحم و یا زوجینی که ناقل بیماری تالاسمی هستند با استفاده از فناوریهای نوین می توانند صاحب فرزند سالم شوند. دکتر محمد رضا صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر این که انواع ناباروری ها قابل درمان هستند، گفت: با استفاده از رحم جایگزین، ایجاد بانک تخمک، شناسایی بیماریهای ژنتیکی جنین می توان با اطمینان اعلام کرد که صد درصد عوامل بیولوژیکی مانع باروری نخواهند بود.
صادقی با اشاره به تاسیس بانک تخمک افزود: راندمان تخمک در موقعیت انجماد کم می شود و از بین می رود. با تحقیقاتی که در مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری و سقط مکرر ابن سینا شد موفق شدیم تخمک را دریافت و تحت شرایط مناسبی نگهداری کنیم.
وی در خصوص مزیت این روش گفت: اغلب خانمهایی که مبتلا به تومورهای بد خیم و سرطان هستند به دلیل این که درمان این سرطان ها موجب آسیب رساندن و از بین رفتن تخمکها می شود، قبل از درمان، تخمک آنها را نگهداری می کنیم تا بعدها از آن استفاده کنند. از سوی دیگر از آنجا که امروزه اکثر سرطانها قابل درمان است، امید به زندگی در میان آنها افزایش می یابد.
عضو تیم تخصصی پژوهشکده ابن سینا از شناسایی بیماریهای ژنتیکی بوسیله فناوری های ناباروری خبر داد و به مهر گفت : با آخرین فناوری ها امکان شناسایی بیماریهای ژنتیکی فراهم شده است و می توان قبل از این که جنین وارد رحم شود آن را شناسایی کرد.
وی ادامه داد: گاهی زوجهایی که  دارای فرزندان با بیماریهای ژنتیکی هستند نمی خواهند این خطر را بپذیرند که فرزند بعدی آنها مبتلا به اینگونه بیماریها شود از این رو زمانی که در حاملگی بعدی جنین ناسالمی داشته باشند، سقط جنین حین بارداری جایگاه قانونی ندارد. بنایراین شرایطی را فراهم کرده ایم که بیماری ژنتیکی آنها تشخیص داده شود و بیماری در جنین رد یابی شود تا جنین هایی که عاری از این گونه بیماریهای ژنتیکی هستند به داخل رحم منتقل شوند. این روش از هزینه هایی که ناشی از بیماری های مادر زادی است و بر بهداشت و درمان کشور متحمل می شود می کاهد و موجب ارتقای سلامت جامعه می شود.
صادقی میزان اطمینان به نتایج آزمایشهای ژنتیکی را در این زمینه نزدیک به صد درصد دانست و به مهر گفت : چون بخشی از فرایند توسط متخصصین انجام می شود، در روند تحقیقات همیشه درصدی از خطا وجود دارد. ضمن آنکه در بدن حدود ۴۰ هزار ژن وجود و نباید این تصور ایجاد شود که برای یک جنین همه بیماریهای ژنتیکی را می توان مورد بررسی قرار داد.
عضو هئیت علمی پژوهشکده ابن سینا در خصوص زوجهای ناقل تالاسمی گفت: ابتدا مشکل پدر و مادر ناقل بیماری را با روشهای ژنتیکی تشخیص می دهیم و سپس در جنین به دنبال نقص موجود در والدین می گردیم تا جنینی سالم وارد رحم شود.
صادقی به رحم جایگزین نیز اشاره کرد و افزود: کیفیت ارائه خدمات در زمینه ناباروری در دو چیز است؛ افزایش موفقیت و کاهش عوارض جانبی. این عوارض شامل زمان، هزینه و کاهش مشکلات پزشکی و روانی است.
وی احتمال حاملگی دوقلویی را از عوارض شایع درمان ناباروری دانست و خاطرنشان کرد: درمان ناباروری همیشه معادل با افزایش کیفیت نیست بلکه باید از روشهای درمانی استفاده کرد که در عین افزایش بارداری، عوارض ناشی از آن که حاملگی های چند قلویی است، کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۱۲/۰۷ 107 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟