تالاسمی ماژور در فرزندان زوجین مبتلا به تالاسمی مینور

۱-۱۲۶

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت، هزینه یک سال دارو و درمان بیماران تالاسمی ماژور را حداقل ۶ میلیون تومان برآورد کرد. به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدمهدی گویا، امروز در نشست خبری که به مناسبت برپایی جشنواره علمی پیشگیری از تالاسمی که طی روزهای ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت در شیراز برگزار می شود، به خبرنگاران گفت: این مبلغ جدا از هزینه های غیر قابل محاسبه و همچنین هزینه های ناشی از عوارض این بیماری است که فرد مبتلا به تالاسمی ماژور دچار آن می شود.
وی با اشاره به اینکه افراد تالاسمی “مینور” به تنهایی بیمار تلقی نمی شوند، افزود: اگر چنین فردی با فردی که او هم تالاسمی مینور است، ازدواج کند، ممکن است فرزند آنها مبتلا به تالاسمی ماژور شود.
به گفته گویا، بعد از ازدواج چنین افرادی، در هر نوبت بارداری زن، ۲۵ درصد احتمال دارد نوزادی که متولد می شود، مبتلا به تالاسمی ماژور شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت، به مطالعاتی که از سال ۱۳۷۰ با هدف پیشگیری از تولد افراد تالاسمی ماژور، در وزارت بهداشت آغاز شد، اشاره کرد و افزود: برای اجرای این برنامه که از سال ۷۶ شروع شد، نیاز بود که در دو محور تربیت نیروی مشاور و راه اندازی آزمایشگاههای ژنتیک، اقدام شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۱ آزمایشگاه در سراسر کشور مشغول ارائه خدمات به زوجهایی هستند که احتمال می رود بعد از ازدواج، فرزند آنان مبتلا به تالاسمی ماژور شود.
گویا از کاهش ۷۵ درصدی مبتلایان به این بیماری از سال ۸۰ تا کنون خبر داد و گفت: با اجرای این برنامه توانسته ایم از تولد حدود ۳ هزار نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور پیشگیری کنیم و این موضوع با توجه به هزینه بالای دارو و درمان هر بیمار که حداقل ۶ میلیون تومان در سال است، از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی، برنامه پیشگیری از تولد نوزادن مبتلا به تالاسمی ماژور را شامل مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، بعد از ازدواج و همچنین مشاوره بعد از دوران بارداری عنوان کرد و افزود: مجموعه اینها، برنامه پیشگیری وزارت بهداشت را شامل می شود.
در ادامه این نشست خبری، دکتر اشرف سماوات رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با اعلام اینکه زوجین بعد از اینکه آزمایش خون دادند و مشخص شد که دچار اختلال ژنتیکی هستند، در لیست مراقبت های وزارت بهداشت ثبت می شوند، گفـت: نظام سلامت از این زوجها تا دو فرزند حمایت می کند و خدمات لازم را به آنان ارائه می دهد.
وی با عنوان این مطلب که یکی از کارهای آزمایشگاههای ژنتیک، تشخیص پیش از دوران حاملگی است، افزود: تمامی هزینه های آزمایش ژنتیک به طور صد درصد رایگان انجام می شود و افرادی که بیمه هستند با مراجعه به این آزمایشگاهها در بخش دولتی و خصوصی، به صورت رایگان خدمات می گیرند.
سماوات، هزینه آزمایش ژنتیک را ۳۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هر سال حدود ۳ هزار زوج مبتلا به تالاسمی مینور در کشور، شناسایی می شوند.
رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت، با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره علمی پیشگیری از تالاسمی، افزود: در این جشنواره، عملکرد تک تک دانشگاههای علوم پزشکی بررسی و اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۰۷ 145 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟