تحصیلات و مسائل اقتصادی دلیل اصلی سقط جنین در ایران

۱-۲۴۵

سمنان – همایش تخصصی سیاست‌ها و برنامه‌های کلی جمعیت در استان سمنان با حضور معاون فنی و سلامت جمعیت وزیر بهداشت و تنی چند از مسئولان استانی برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، همایش تخصصی سیاست ها و برنامه ریزی کلی جمعیت در استان سمنان با حضور معاون فنی و دفتر امورسلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تنی چند از کارشناسان حوزه بهداشت پبش از ظهر دوشنبه به میزبانی سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در حالی برگزار شد که بحث و تبادل نظر در سه حیطه جمعیت، توسعه پایدار و محیط زیست زندگی انسانی، محور اصلی این همایش بود.

سیاست های باروری در کشور تحقق یافته است

معاون دفتر فنی سلامت و جمعیت وزارت بهداشت در این همایش با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت و تاثیرات آن بر جمعیت طی روی کار آمدن دولت یازدهم، گفت: در مدت دوسال روی کار آمدن دولت جدید، نرخ باروری در کشور از ۱.۸ به ۱.۹ افزایش یافت که نگاهی به این آمار نشان می دهد اجرای طرح تحول در نظام سلامت با افزایش یک دهم درصدی نرخ باروری در کشور همراه بوده است.

محمد اسلامی، رشد میزان باروری را نشانه تحقق سیاست های جمعیتی کشور دانست و بیان داشت: با وجود روند کند افزایش جمعیت در کشور، هنوز شاهد تحقق برنامه ها در این بخش هستیم که این موضوع جای خرسندی دارد همچنین در راستای اجرای سیاست های جمعیتی کشور برگرفته از دستورات ابلاغی مقام معظم رهبری، از سوی وزارت بهداشت و درمان در برنامه ششم توسعه اهتمام ویژه ای مشاهده می شود.

وی افزود: سال های ابتدایی دهه ۶۰خورشیدی، با ۶.۸ بالاترین نرخ باروری را شاهد بودیم که کاهش این نرخ از سال ۶۲ یعنی شش سال پیش از اجرای قانون تنظیم خانواده و جمعیت آغاز شد.

۱۳کیلینیک باروری در کشور راه اندازی می شود

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از ایجاد ۱۳کلینیک تخصصی کشوری برای رفع مشکلات زوج ها در باروری خبر داد و گفت: این کلینیک ها در ۱۳ استان کشور تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهند رسید همچنین سال آینده کلینیک های تخصصی رفع مشکلات زوجین در تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور تکمیل می شود که مقدمات تامین اعتبار آن ها پیش بینی شده است.

اسلامی درباره تجهیزات و خدمات این کلینیک ها، توضیح داد: در این کلینیک ها با حضور روانشناس، روانپزشک، متخصص عفونی، متخصص زنان، متخصص داخلی، متخصص بهداشت و … در کنار یک کارشناس حقوق خانواده و یک روحانی آشنا به مسایل خانواده، رفع مشکلات مختلف زوجین هدفگذاری شده است.

وی افزود: ایجاد این کلینیک ها همسو با سیاست های تحکیم خانواده مبتنی بر سلامت و با هدف رفع مشکلات مختلف بین زوج ها، به ویژه زوج های جوان از سوی وزات بهداشت در دستور کار قرار دارد.

نرخ باروری در کشور ۱.۹ است

معاون دفتر فنی سلامت و جمعیت وزارت بهداشت همچنین با بیان اینکه میزان زاد و ولد در کشور از ابتدای دهه ۹۰ سیر صعودی گرفته است، گفت: با این وجود، نرخ باروری کنونی در کشور ۱.۹ است که باید به حد جایگزینی به میزان ۲.۱ برسد، ولی باید توجه داشت که در کنار تلاش برای افزایش باروری در جامعه، افزایش سلامت خانواده ها نیز باید مدنظر قرار گیرد.

اسلامی با اشاره به اینکه سال گذشته یک میلیون و ۵۳۰ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شد، ابراز داشت: این نگرانی وجود که دارد که نرخ باروری ۱.۸ کنونی کاهش یابد و تا سال ۱۴۲۰ به صفر برسد و سپس منفی شود همچنین باید گفت، بر اساس تحقیقات، تمایل زوج های جوان در شرف ازدواج به باروری بالاتر از نرخ باروری کنونی است، ولی باید بررسی شود چرا این تمایل محقق نمی شود.

وی  با اشاره به برآورد جمعیت کشور در حال حاضر به میزان ۷۹ میلیون نفر گفت: جمعیت در کشور به طور سالیانه کاهش نمی یابد و سالانه متوسط یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می شود.

راهکارهای افزایش باروری در کشور

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درباره راهکارهای کمک به افزایش باروری در کشور نیز توضیح داد: تقویت نظام تامین اجتماعی، ارایه خدمات بهداشتی و مراقبت های پزشکی، افزایش بهداشت باروری و فرزندآوری راهکاری کمک به افزایش باروری در کشور است اما تنها پنج بند از سیاست های کلی ابلاغی افزایش جمعیت مربوط به وزارت بهداشت است و دیگر نهادها باید در این امر احساس مسئولیت کنند.

اسلامی درباره علت کاهش باروری در جامعه نیز، گفت: امروزه افزایش سن ازدواج و مسائل اقتصادی در زمره مسائل کاهش باروری هستند که مرور سوابق سلامت مادر، آگاهی از تمایلات باروری، شناسایی خانواده های واجد شرایط باروری در چارچوب سلامت در زمره راه های تحقق و افزایش باروری های برنامه ریزی شده است که می توان با انجام آن ها علل کاهش باروری در کشور را کاهش داد.

وی درباره افزایش سن مادران و همچنین باروری مناسب برای فواصل بین کودکان، توضیح داد: رعایت حفظ فاصله سه تا پنج سال در فرزندآوری خانواده ها ضروری است لذا الگوی کلی فاصله سنی بین فرزندآوری در خانواده های ایرانی مطلوب نیست.

آمار قطعی سقط در کشور وجود ندارد

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه سقط یکی از عوامل کاهش زاد و ولد در کشور است، گفت: امروز در کشورمان آمار متفاوتی از سقط شامل ۸۰ تا ۳۰۰ هزار مورد گزارش می شود اما در هر حال باید دانست که بارداری مادر در سن بالا، بارداری با فصله زیاد با فرزند قبلی، بارداری های برنامه ریزی نشده، تمایل بیشتر به سقط فرزند دوم و … از موارد و دلایل قابل توجه در مورد سقط در کشور است.

اسلامی با اشاره به برخی پیامدهای سقط مانند عفونت و ناباروری، افسردگی مادران و … یادآور شد: دلایل ۲۰ تا ۳۶ درصد سقط ها در کشور مسایل اقتصادی، پنج درصد به خاطر تداخل بارداری با تحصیل و درصد بسیار پایینی از سقط ها در کشور با مجوز درمانی برآورد می شود.

وی با اشاره به وجود برخی زوج هایی که پیش تر با انجام جراحی وازکتونی در مردان و تی. ال در بانوان قابلیت بارداری را از خود سلب کرده اند و اکنون تمایل به بارداری دارند، گفت: طرح تحول نظام سلامت در کشور هزینه فرانشیز جراحی های بازگشت توان بارداری را تقبل می کند تا به افزایش باروری در کشور کمک شود. 

همه ارگان ها در افزایش نرخ جمعیت دخیل هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز در این همایش، با تاکید بر اینکه جمعیت محور توسعه پایدار است، یادآور شد: زمانی که در کشور بحث از جمعیت می شود، بخش بهداشت و درمان کشور هدف قرار می گیرد، در حالیکه تمام بخش های جامعه در قبال آن مسئول هستند.

مهدی شادنوش با بیان اینکه بخش بهداشت و درمان کشور می تواند زمینه بهداشت و درمانی مناسب برای رشد جمعیت را فراهم کند و مداخله در این مساله وظیفه جمعی بسیاری از نهادها است، ابراز داشت:  افزایش جمعیت بدون توسعه پایدار برای جامعه منفعتی ندارد و توسعه نیز بدون جمعیت مولد ممکن نمی شود.

وی افزود: جمعیت مساله ای چند بعدی است و فقط وزارت بهداشت و درمان متولی آن نیست و ارگان های مرتبط در این رابطه باید مسئولیت پذیر باشند.  

علت کاهش باروری در جامعه بررسی شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیز با اشاره به دو دوره گذار جمعیتی در کشور طی دهه های اخیر، گفت: در گذار اول که انفجار جمعیت بود، افزایش نیازهای بهداشتی در کنار افزایش جمعیت نیاز اصلی بود اما در گذار دوم که شرایط فعلی است، نرخ باروری جامعه به کمتر از ۲.۱ به عنوان نرخ جایگزینی رسید به این معنی که پدر و مادر به اندازه جمعیت دو نفره خود تولید نسل نداشته اند و جایگزین ایجاد نکرده اند.

جعفر جندقی درباره علل کاهش باروری به ویژه در بین بانوان توضیح داد: افزایش شهرنشینی، افزایش سطح سواد به ویژه در خانم ها، اشتغال، تغییر نگرش های اجتماعی، فاصله بین اولین فرزند تا ازدواج و فاصله دومین با اولین فرزند، سقط های عمدی و مسائل فرهنگی عمده دلایل کاهش باروری هستند که می بایست توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: میزان نرخ باروری در استان سمنان در سال ۹۱ به میزان ۱.۶۶ در سال ۹۲ به میزان ۱.۶۱ و در سال ۹۳ به میزان ۱.۶۲ بوده است اما از این موضوع نیز نباید غافل شد که در کنار کاهش باروری و زاد و ولد، جامعه به سمتی می رود که افزایش سالمندی جمعیت، کاهش تجدید نسل، کاهش حجم نیروی کار مولد، کاهش جمعیت ملی و … از پیامدهای آن است.

این همایش یکروزه با بحث و تبادل نظر درباره اجرای سیاست های تحول در نظام سلامت و ارتباط آن با جمعیت، نحوه تعامل دستگاه ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی در رابطه با جمعیت و باروری و همچنین شرایط کاهش ناباروری در استان سمنان توسط کارشناسان و حضار، به کار خود پایان داد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۰۵ 125 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟