متوسط نرخ باروری در ایران کمتر از ۲ است

۹-۲۴۸

 مشاور دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت گفت: ۱۵ میلیون ایرانی ازدواج شان به تاخیر افتاده ؛ میزان ازدواج‌ها کمتر شده و آمار طلاق افزایش یافته است.
شبکه ایران: محمد اسلامی در ششمین کنگره بهداشت باروری و ناباروری که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، گفت:‌ نرخ کلی باروری در سال ۶۳ برابر با ۶٫۸ درصد و تا سال ۷۲ این شیب تند ادامه یافت و اکنون متوسط نرخ باروری به کمتر ۲ رسیده است.

وی ادامه داد: به طور متوسط تولد فرزند در خانواده‌ها طی یک دوره ۵ ساله کاهش یافته است و این درحالی است که ۱۵ میلیون نفر در معرض ازدواج وجود دارد که با تأخیر ازدواج مواجه شده که این نرخ را دیرتر می‌کند.

اسلامی گفت: در این شرایط مداخله ای برای تشویق ازدواج این افراد نداریم و روند افزایشی میانگین سن ازدواج طی سال‌های ۷۵ تا ۹۰ فقط یک سال بوده است و اکنون این میزان نیز سرعت کمتری به خود گرفته است.

مشاور دفتر سلامت، جمعیت و خانواده وزارت بهداشت تصریح کرد: طی دو سال گذشته میزان ازدواج‌ها کمتر شده است و پیش‌بینی می‌شود که امسال نیز رقم ازدواج کمتر هم شود.

اسلامی ادامه داد: طبق شاخص طلاق گزارش‌ها نشان می‌دهد بیشترین طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی رخ داده و این سال‌هایی است که انتظار باروری را صفر کرده است.

وی با اشاره به اینکه ۳ میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد، گفت: بخشی از آنها دچار ناباروری اولیه هستند یعنی اصلاً فرزند ندارند و بخشی ناباروری ثانویه یعنی یک یا دو فرزند دارند، اما برای تولید فرزند دیگر دچار مشکلاتی هستند.

مشاور دفتر سلامت، جمعیت و خانواده وزارت بهداشت گفت: اگر غربالگری لازم انجام شود، هزینه‌های باروری کاهش یابد و پیشگیری از ناباروری انجام شود، ۲ تا ۳ درصد به نرخ باروری کشور کمک خواهد شد.

وی افزود: تهدید بیجا و تشویق بیجا نباید باشد، بلکه باید خانواده‌ها آزادانه فرزنددار شوند و از آنها حمایت‌های لازم شود.

اسلامی ادامه داد: اگر حدود ۶۰ درصد زایمان‌ها را به شکل سزارین انجام دهیم، زنان تجربه ناخوشایندی از بارداری خواهند داشت و تمایلی به فرزندآوری بیشتر در آنها ایجاد نمی‌شود.

وی گفت: میانگین فاصله بین تولد فرزندان در سال ۸۸، از ابتدای ازدواج ۳٫۵ سال تا تولد اولین فرزند فاصله گذاشته شده و بین فرزند اول و دوم ۵٫۵ سال گزارش شده، درحالی که تأکید مراقبت‌های بهداشتی بیش از ۵ سال نیست.

وی گفت: باید فاصله فرزندآوری کم شود چرا که سلامت زنان در معرض آسیب قرار می‌گیرد و طبق آخرین آمار وزارت بهداشت حدود ۱۵۰۰ مادر در ۵ سال گذشته مراقبت باروری را نداشتند.

اسلامی گفت: ۷۱ درصد مرگ مادران در زنانی بوده که بیماری زمینه‌ای داشتند در حالی که اگر مراقبت بهداشتی دریافت می‌کردند، در زمان بارداری دچار این عوارض نمی‌شدند.

وی گفت: زمانی که آمار سزارین بالا می‌رود، تمایل به فرزندآوری کم می شود. باید جامعه را به سمت زایمان طبیعی سوق داد و فقط زمانی سزارین درخواست شود که فرد واقعاً به آن نیاز داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۰۵ 150 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟