ازدواج فامیلی دلیل اصلی شیوع معلولیت در کرمان

۸-۲۴۸

کرمان – خبرگزاری مهر: مدیرکل بهزیستی کرمان گفت: به دلیل عدم آگاهی و نبود آموزش های لازم، رشد معلولیت در جنوب استان از رشد آن در بسیاری از استانهای کشور بیشتر است. عباس صادق زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه شاهد رشد بالای معلولیت در شهرستانهای جنوبی استان کرمان هستیم که دلیل اصلی این مسئله عدم آگاهی مردم به خصوص در زمینه پیشگیری از بروز معلولیت است.
وی افزود: بعد از اعتیاد در استان عدم آگاهی و نبود آموزش و اطلاعات بهداشتی لازم از حادترین مشکلات استان است که باعث به وجود آمدن معلولیت و رشد بالای آن شده است.
وی اضافه کرد: این روند رو به رشد به واسطه فقر، ازدواج های فامیلی و عدم آگاهی های لازم در این زمینه همچنین نبود فرهنگ استفاده ثبت ازدواج و طلاق در برخی از مناطق محروم است.
مدیرکل بهزیستی کرمان بیان داشت: عدم جدایی زوجین یا عدم جلوگیری از بارداری های متمادی در برخی خانواده ها موجب تولد چندین فرزند معلول در یک خانواده شده که خود یک آسیب اجتماعی پنهان است.
صادق زاده ادامه داد: وجود معلولیت های نادر همچنین تعدد معلولیت ها در خانواده ها در این مناطق بسیار است به طوری که در یک خانواده ۵ تا ۶ نفر معلول هم دیده شده است.
وی با تاکید بر لزوم فرهنگسازی در خصوص آزمایشهای قبل از ازدواج در مناطق جنوبی استان تاکید کرد: در حال حاضر در استان کرمان قریب به ۲۷۰ هزار نفر معلول وجود دارد که این تعداد ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می دهند.
صادق زاده اضافه کرد: برای نگهداری معلولین و تحت پوشش قرار دادن آنها هزینه های سنگینی پرداخت می شود و در حال حاضر از کل معلولین استان حدود ۳ درصد آنها تحت پوشش و مراقبت های سازمان بهزیستی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)

۹۵/۱۲/۰۲ 106 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟