مصرف داروهای ضد بارداری به مدت طولانی و پوکی استخوان

۱-۲۱۲

تحقیقات نشان می دهد مصرف طولانی مدت داروهای هورمونی به ویژه داروهای ضد بارداری موجب بروز پوکی استخوان می شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نچرال نیوز، محققان با بررسی های چند ساله دریافتند که مصرف این گونه داروها از دوران جوانی موجب تاثیر بر تراکم استخوان شده و با افزایش سن میزان پوکی استخوان در افراد افزایش می یابد.
محققان بر روی بیش از ۱۲۲ دختر نوجوان بررسی کرده و در مورد مصرف داروهایی مانند استروژن و پروژسترون و تاثیرآنها بر استخوان مطالعاتی انجام دادند.
آنها این افراد را به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول اصلا از این گونه داروها استفاده نکردند. گروه دوم بین یک تا دوسال و گروه سوم بیش از دو سال مصرف کردند.
قد، وزن، میزان تحرک و مواد معدنی موجود در استخوانها نیز به طور مرتب در این افراد مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج نشان داد افرادی که بیش از مدت دو سال به دلایل گوناگون از داروهای هورمونی استفاده کرده بودند بیشترین میزان کاهش تراکم را در سالهای بعد نشان دادند.
لازم به ذکر است که تاثیر این گونه داروها در خانم ها مورد تایید قرار گرفته است اما بسیاری از نوجوانان و جوانانی هم که به دلیل تمایل به تغییرات بدنی و عضله سازی اقدام به مصرف داروهای هورمونی می کنند از این عوارض مصون نمی باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)

۹۵/۱۱/۳۰ 112 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟