مضرات آرسنیک برای جنین در شکم مادر

۵-۲۳۴

نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد کودکانی که از مادرانی متولد شده اند که در دوره بارداری در معرض آرسنیک قرار گرفته اند، می توانند در آینده به دلیل تغییرات بیان ژنی با مشکلات مختلفی روبه رو شوند. به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی) که نتایج تحقیقات خود را در مجله PLoS Genetics منتشر کرده اند، با بررسی ۳۲ زن تایلندی که در گذشته و زمانی که در نزدیکی یک معدن قلع زندگی می کردند، در معرض ترکیب شیمیایی آرسنیک قرار گرفته بودند کشف کردند که این ماده می تواند تاثیرات مخربی روی جنینهای این زنان بگذارد.
این محققان خونی را که بلافاصله پس از زایمان این زنان از جفت جمع آوری شده بود مورد تجزیه قرار دادند و نتایج این آزمایش را با خون جفت مادرانی که پیش از زایمان در معرض پرتوهای آرسنیک قرار نداشتند مقایسه کردند.
به این ترتیب این دانشمندان کشف کردند که در نوزادان این مادران به طور متوسط در حدود ۴۵۰ ژن به روشی متفاوت از کودکان نرمال فعال یا خاموش بودند. در واقع در این کودکان این ۴۵۰ ژن به روش دیگری بیان شده بودند.
همچنین این محققان از این تعداد ژن تنها ۱۱ ژن را پیدا کردند که می توانند برای آزمایش تشخیص کودکانی که از مادران در معرض پرتوهای آرسنیکی قرار گرفته متولد شده اند، استفاده شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۱/۲۳ 147 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟