مرگ و میر مادران باردار در استان مرکزی کاهش یافته است

۳-۱۶۰

اراک – خبرگزاری مهر: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: با اقدامات انجام شده در استان مرکزی مرگ و میر مادران طی پنج سال گذشته به پنج مورد در سال رسیده است. اصغر فرازی در گفتگو با خبرنگار مهر در اراک اظهار داشت: بر اساس شاخصهای بهداشت جهانی میزان مرگ و میر مادران باید تا سال ‪ ۲۰۱۵‬میلادی نسبت به سال ‪ ۱۹۹۰‬میلادی ‪ ۷۵‬درصد کاهش یابد و به ‪ ۱۸‬تا ‪۲۲‬ هزار در تولد برسد.
وی با اشاره به اینکه، در ایران از سال ‪ ۸۳‬تاکنون شاخص میزان مرگ و میر مادران بین ‪ ۲۸۰‬تا ‪ ۳۰۰‬مورد در سال است عنوان کرد: افزایش سطح بهداشت در حوزه زنان، اطلاع رسانی و افزایش ماما برای رسیدگی به زنان از عوامل کاهش مرگ و میر بوده است.
فرازی تصریح کرد: افزایش تعداد ماماهای دولتی و خصوصی در سطح شهرها و روستاها و مراقبت‌های قبل، حین و پس از بارداری از مادران از برنامه‌هایی است که با جدیت در حال اجرا است.
وی افزود: اکنون ‪ ۳۰۰‬ماما در واحدهای بهداشتی و درمانی دولتی شهری و روستایی و حدود ‪ ۸۰‬دفتر مامایی در بخش خصوصی در استان مرکزی فعالیت دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۱۱/۲۳ 122 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟