شانس تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور در صورت ازدواج زوجین مبتلا

۴-۱۲۶

همدان – خبرگزاری مهر: کارشناس مسئول بیماریهای غیر واگیر مرکز معاونت بهداشت استان همدان گفت: در حال حاضر حدود ۱۳۵ زوج ناقل تالاسمی تحت مراقبت تیمهای مشاوره تالاسمی استان همدان قرار دارند. دکتر راضیه سادات میر معینی در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان با بیان اینکه بیماری “بتا تالاسمی ماژور” نوعی کم خونی ارثی و کشنده است که به دلیل نقص در سنتز زنجیره هموگلوبین به وجود می آید، افزود: در سال گذشته نیز از بین ۲۰ هزار و ۴۳۲ متقاضی ازدواج، ۳۲ زوج جدید ناقل تالاسمی شناسایی شدند که تمام زوجین ناقل تالاسمی تحت مشاوره وی‍ژه تالاسمی قرار گرفتند و در حال حاضر حدود ۱۳۵ زوج ناقل تالاسمی تحت مراقبت تیمهای مشاوره تالاسمی استان همدان قرار دارند.
میر معینی با اشاره به اینکه بتا تالاسمی در افراد مبتلا، به دو صورت رخ می دهد و افرادی که ناقل بیماری تالاسمی بوده وعلائم بیماری در این افراد مشاهده نشده و زندگی کاملا طبیعی دارند دارای تالاسمی مینور و افرادی که علایم بیماری در آنها ظاهر می شود مبتلا به تالاسمی ماژور هستند، تصریح کرد: در سال ۸۵ از بین ۲۰ هزار و ۴۸ متقاضی ازدواج، ۲۸ زوج جدید ناقل تالاسمی شناسایی شدند.
کارشناس مسول بیماریهای غیر واگیر مرکز معاونت بهداشت استان همدان با بیان اینکه بیماری تالاسمی تا حدود ۶ ماهگی علامت خاصی را در کودکان نشان نمی دهد، اظهار داشت: به تدریج از شش ماهگی به بعد علائم بیماری ظاهر می شود و این علائم شامل کم خونی، رنگ پریدگی، ضعف و بی قراری، بی اشتهایی و عدم افزایش وزن، بزرگ شدن کبد و طحال و تغییرات استخوانی است.
راضیه سادات میر معینی افزود: تغییرات استخوانی باعث ایجاد چهره خاص در این بیماران می شود که معمولا این بیماران پس از پایان سال اول زندگی به تزریق خون مکرر نیاز دارند.
میر معینی با تاکید بر اینکه این بیماران نیازمند دریافت مکرر خون هستند و باید برای دفع آهن اضافی بدن به طور مکرر داروهای دفع کننده آهن مصرف کنند، خاطرنشان کرد: پیوند مغز استخوان تنها درمان نسبتا قطعی بیماری تالاسمی است که بسیار مشکل و پرهزینه بوده و انجام آن برای تمام بیماران امکانپذیر نیست.
وی یادآور شد: از سال ۱۳۷۶ در سراسر کشور انجام آزمایشات تالاسمی قبل از ازدواج اجباری شده و این آزمایشات برای تمام زوجین متقاضی ازدواج انجام می شود که به وسیله این برنامه زوجین ناقل تالاسمی شناسایی شده و مشاوره ویژه پیش از ازدواج با آنها صورت می گیرد.
کارشناس مسول بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت استان همدان تاکید کرد: نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار داد این است که مشاوره و انجام آزمایشات قبل از ازدواج ویژه تالاسمی ممکن است قدری طولانی شود از اینرو لازم است کلیه جوانان با انجام یک آزمایش ساده خون و مشورت با پزشک پیشاپیش از وضعیت خود در خصوص تالاسمی مطلع شوند.
میرمعینی تصریح کرد: در صورت ازدواج زوجین ناقل تالاسمی در هر بارداری شانس تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور ۲۵درصد است که با آزمایشات تشخیصی قبل از تولد (امنیو سنتز) و صدور مجوز سقط درمانی در صورت تشخیص جنین مبتلا قبل از هفته ۱۶ بارداری می توان از تولد کودک مبتلا به بیماری بتا تالاسمی ماژور پیشگیری کرد.
وی یادآور شد: انجام آزمایشات تالاسمی پیش از تولد مستلزم صرف هزینه های هنگفتی برای زوجین است.
وی با بیان اینکه استان همدان از مناطق کم شیوع بیماری تالاسمی است خاطرنشان کرد: استانهایی مثل گلستان، مازندران، گیلان، هرمزگان، کرمان، خوزستان و فارس از مناطق پر شیوع هستند و حدود ۱۳۰ بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور در استان همدان تحت درمان با تزریق خون مکرر و دریافت داروی دفع کننده آهن اضافی بدن هستند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در هرشهرستان استان همدان یک تیم مشاوره تالاسمی مستقر هستند که غربالگری تالاسمی در متقاضیان ازدواج و مشاوره با زوجین ناقل تالاسمی را انجام می دهند.
وی با اشاره به اینکه شهرستان اسد آباد در استان همدان بالاترین آمار تالاسمی مینور را دارد افزود: نقش رسانه ها در نهادینه کردن فرهنگ آزمایش قبل از ازدواج به ویژه در ازدواج های فامیلی بسیار مهم است.
این مسئول تصریح کرد: در صورت سالم بودن هر دو والد تمام فرزندان این زوج از نظر تالاسمی سالم خواهند بود و احتمال تالاسمی مینور یا ماژور بودن فرزندان این زوج صفر است.
میر معینی گفت: اگر یکی از والدین ناقل تالاسمی (تالاسمی مینور) بوده و والد دیگر سالم باشد احتمال سالم بودن فرزند در هر بارداری ۵۰ درصد و احتمال ناقل بودن فرزند، ۵۰ درصد خواهد بود و احتمال تالاسمی ماژور بودن فرزند در این زوج نیز صفر است و در صورتی که هر دو والد ناقل تالاسمی( تالاسمی مینور) باشند احتمال به دنیا آمدن فرزند ناقل تالاسمی در این زوج ۵۰ درصد، احتمال فرزند سالم ۲۵ درصد و احتمال تولد فرزند مبتلا به بیماری تالاسمی ۲۵ درصد است.
به گفته وی احتمالات ذکر شده در هر بارداری وجود دارد و با تولد یک کودک تالاسمی احتمال بیمار بودن فرزند بعدی از بین نمی رود.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۱/۰۹ 302 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟