چند درصد زنان بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند؟

۱۴-۲۰۹

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده ، به ازای هر ۱۰۰۰ تولد زنده احتمال افسردگی شدید مادر وجود دارد که البته این آمار در ایران کمتر از حد استاندارد است. ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان پس از زایمان دچار افسردگی شدید می شوند و این افسردگی هم معمولا طی فاصله ۲ تا ۳ ماه پس از زایمان بروز می کند.
وی اظهار داشت: افسردگی شدید زنان پس از زایمان به طور حتم  بر کیفیت ارتباط مادر با دیگران به ویژه نوزاد که از اهمیت بسیاری برخودار است، تاثیر نامطلوب می گذارد.
دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: زنان دارای سابقه افسردگی ، آزار جسمی و حتی کلامی و زنانی که یکی از اعضای خانواده آنان به افسردگی دچار بوده ، احتمال ابتلای آنان به افسردگی شدید پس از زایمان بیشتر خواهد بود.
خداکرمی  افزود: وجود زمینه اسکیزوفرنی ، اختلال زمینه ای افسردگی پیش از زایمان ، وقوع حادثه ناگوار نظیر مرگ و میر اعضای خانواده و آشنا ، منجر به ایجاد شرایط برای ابتلا به افسردگی زنان پس از زایمان می شود.
وی تاکید کرد: غربالگری زنان دارای شرایط ابتلا به افسردگی در دوران بارداری ضرورت دارد ، چرا که در این صورت با ارائه آموزش های مناسب به آنان ، از ابتلای این مادران به افسردگی جلوگیری می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۱۱/۰۹ 124 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟