تاریخچه زایمان بدون درد در آب

۳-۲۴۸

گروه اجتماعی خبرگزاری مهر – گذشته از تلاش همیشگی بشر برای کاهش درد و آسان کردن زندگی و مراحل آن، پیشرفت های علمی گهگاه با چنان سرعتی پیش می روند که به نظر باور نکردنی می رسد. در حالی که تا چند سال پیش زنان و نوزادان بسیاری در اثر عدم وجود مراقبت های ویژه و بهداشتی حین زایمان یا در فاصله کمی پس از آن از دنیا می رفتند و نجات جان آن ها امری محال به نظر می آمد، این روزها صحبت از انجام زایمان در آب به منظور کاهش درد است و بعید به نظر نمی آید طی سال های آینده، شاهد تولد نوزادانی در فضا و در محیط خلا باشیم. امروزه که سازمان های بین المللی و مراکز درمانی در تلاشند آمار فزاینده سزارین را کاهش دهند و مادران را به انجام زایمان های طبیعی علاقه مند کنند، متخصصان می کوشند روش های تازه را برای بی دردی زایمان همه گیر کنند.
زایمان در آب
یکی از روش هایی که علاقه مندان زیادی دارد و موجب روی آوردن عده بسیاری به زایمان های طبیعی شده است، زایمان در آب است که البته همراه روشهای دیگر به کار می رود. مادر طی بارداری می آموزد چطور با نرمش های مخصوص درد را کاهش دهد و هنگام زایمان در حوضچه های مخصوص آب، زایمان کند. پزشکان و بیمارستان ها و مراکز مشاوره بارداری هرروز، مادران بسیاری را به سمت انجام این روش سوق می دهند.
این روش که در اوائل دهه ۱۹۷۰ میلادی ابداع شد، با وجود استقبال مادران، هنوز به عنوان روش کاملی شناخته نمی شود و محققان کماکان به دنبال یافتن معایب احتمالی و خطرات آن برای مادر و نوزاد هستند. اگرچه پس از سال ها تمرین، رفته رفته این روش در غرب به یک استاندارد نسبی رسیده است.
امروزه بسیاری از بیمارستان ها در اروپا و امریکا با داشتن حوضچه های مخصوصی از این روش استفاده می کنند. بسیاری از خانواده ها که تمایل به انجام زایمان در منزل دارند با کرایه کردن یک حوضچه می توانند در منزل شاهد تولد نوزادشان باشند و زنان بسیاری از تولد نوزادشان در آب گرم (با دمای نزدیک ۳۵-۴۰ درجه و مناسب دمای بدن) احساس رضایت می کنند. در این آب، دمای بدن نوزاد پس از تولد بالا نمی رود و برای او که هر تغییری می تواند به منزله یک شوک عمل کند، کاملا مناسب و بی خطر است.
تنها مساله ای که اینجا مهم به نظر می رسد، مساله تنفس نوزاد است که مطابق فیلم های ویدئویی، متخصصان نیز معتقدند این روش از نظر تنفسی مشکلی برای نوزاد به وجود نخواهد آورد؛ چون پیش از این نوزاد در آب می زیسته است.
در ایران…
با وجود علاقه مندی مسئولین و متولیان امور و ماما های ایرانی برای انجام زایمان های طبیعی و کاهش آمار سزارین با گسترش روش های بی دردی زایمان، در انجمن مامایی کسی از مکان برای انجام زایمان در آب در داخل کشور اطلاع ندارد ودر بیمارستان های نجمیه و میرزا کوچک خان، به عنوان بیمارستان هایی که به طور تخصصی در حوزه زنان و زایمان فعالیت می کنند هم این روش انجام نمی شود.
اساتید دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه تهران هم از انجام این روش در کشور اظهار بی اطلاعی می کنند. ضمن اینکه در این روش باید از ماماهای کارآزموده استفاده شود که در داخل کشور ماما ها هنوز از آموزش های لازم در مورد روش های بی دردی زایمان بی بهره اند، چه برسد به انجام زایمان در آب.
 مسئول دفتر مامایی وزارت بهداشت در گفتگو با با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری  مهر می گوید : به هر حال هر زایمانی با زایمان دیگر بسیار متفاوت است و این طور نیست که بگوییم هر زایمان کاملا شبیه زایمان های دیگر است. در این اتفاق هم مثل سایر بخش های پزشکی احتمالات زیادی وجود دارد و ممکن است مسائل مختلفی پیش بیاید.
 معصومه شاه محمدی می افزاید : در حالت کلی به این دلیل که نوزاد از شکم مادر خارج می شود و محیط آب به هوا تغییر می یابد، نوزاد نفس می کشد اما اینکه یک نوزاد خلاف بقیه عمل کرده، چیزی را اثبات یا نفی نمی کند. به هر حال، پزشکی علم استثناهاست. اگرچه به طور کلی، روی قضیه زایمان در آب حرف و حدیث های گوناگونی هست، عده ای آن را می پذیرند و عده ای نمی پسندند.
 وی می گوید : هم اکنون در ایران طی طرحی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و در بیمارستان اکبرآبادی زایمان در آب انجام می شود. حوضچه هایی برای این منظور تهیه شده و مدت کوتاهی است که طرح در حال اجراست. اما زایمان در آب هنوز به طور رسمی و همراه با سایر روش های بی دردی زایمان اجرا نمی شود.
 شاه محمدی اظهار می کند : پروتکلی در وزارت خانه تهیه شده که در دست اداره مادران مانده و هنوز ایلاغ نشده است. قرار بود عده ای از متخصصان خارج از کشور برای آموزش دادن به ایران بیایند و در ابتدا این کار به صورت آکادمیک انجام شود که هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.
چه وقت توصیه نمی شود؟
اگرچه تمرینات بیمارستان ها و ماماها متفاوت است، ولی در موارد خاصی استفاده از این روش توصیه نمی شود. برای مثال وقتی نوزاد در شکم مادر جابجا نشده باشد و سرش به طرف پایین نباشد( breech position) یا نوزادان چند قلو باشند یا در شرایطی که مادر از اکلامپسی  ( تشنج حاملگی، گاهی همراه با اغما و فشارخون ) رنج ببرد.
بعلاوه در هنگام وجود نشانه هایی از بی قراری یا تنش و حرکات غیر ارادی در جنین، خونریزی، ادامه یافتن حاملگی با پروستاگلندین ها، استفاده مادر از مسکن هایی نظیر پتیدین یا بالا بودن سن مادر انجام زایمان در آب به هیچ وجه توصیه نمی شود. 
تغییر پیش بینی ها
با تمام این تفاسیر، مجله BMJ چاپ انگلیس در شماره ۷ می ۲۰۰۵ در بخش گزارش های بالینی از تولد نوزادی در آب خبر داد که به دلیل تنفس در آب حوضچه و با علائم مشکل تنفسی  به بخش ICU نوزادان منتقل شده است. این زایمان سر موعد انجام شده و وزن نوزاد ۳۱۵۰ گرم بوده است. مادر ۳۴ ساله این نوزاد که اولین زایمان خود را تجربه می کرد، طی بارداری هیچ مشکل خاصی نداشته و دوران بارداری را بسیار طبیعی سپری کرده است. اگرچه در آن مطلب از پیدایش نشانه های پنومونی( سینه پهلو) در نوزاد سخنی به میان آورده نشده، اما شاید این نوزاد با تولدش در زیر آب، ایده های بسیاری را در دنیای خارج بدهد.

منبع: خبرگزاری مهر

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫33 از 5)


۹۵/۱۱/۰۹ 118 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟