انواع غربالگری های دوران بارداری

۵-۱۳۳٫jpg

سندروم داون، منگولیسم ویا باصطلاح رایج در ایران عقب ماندگی ذهنی، شایع ترین ناهنجاری ژنتیکی در جهان است که منجر به تولد نوزادی با اختلالات متنوع هوشی و جسمانی می شود؛ به طوری که ضریب هوشی یک بزرگسال مبتلا به سندروم داون، در حدود ضریب هوشی یک کودک 8 یا 9 ساله است.

به گزارش نی نی سرچ از هر 1000 کودکی که در جهان به دنیا می آید، یک کودک مبتلا به سندروم داون است که این آمار در کشورهای پیشرفته بسیار کمتر است. همچنین هیچ ارتباطی بین نوع رابطه جنسی(مشروع یا نامشروع) با خطر ابتلا به سندروم داون وجود ندارد.

علت دقیق ایجاد این ناهنجاری ژنتیکی کاملاً روشن نیست؛ با این حال آنچه مشخص شده این است که تمام زوجین در خطر تولد کودکی با سندروم داون قرار دارند.

برای مثال اگرچه یکی از عوامل مهم در افزایش خطر سندروم داون، بارداری های بالای 35 سال است، با این حال 80% مبتلایان به سندروم داون از مادرانی متولد شده اند که کمتر از 35 سال سن دارند.

خوشبختانه برای تشخیص به موقع این سندروم در زمان بارداری سالهاست که آزمایش هایی با دقت و صحت بسیار بالا به کار می روند.

دو دسته مهم تر این آزمایش ها شامل 1. آزمایش های غربالگری(شامل غربالگری سه ماهه اول، غربالگری سه ماهه دوم و غربالگری یکپارچه) و 2. آزمایش های تشخیصی(شامل CVS و آمنیوسنتز) می باشد.

اگرچه انجام آزمایش های غربالگری اجباری نیست، با این حال با توجه به هزینه قابل قبول آنها، دقت بسیار بالای آنها در تشخیص اختلال احتمالی و البته تبعات سنگین داشتن کودک عقب مانده ذهنی، بسیاری از متخصصین باتجربه زنان و زایمان توصیه می کنند در صورت امکان تمام زنان باردار (بدون توجه به اینکه ازدواج فامیلی کرده اند یا خیر، بالای 35 سال سن دارند یا کمتر) حتماً آزمایش غربالگری را انجام دهند.

غربالگری سه ماهه اول معمولاً به صورت مجموعه ای از یک نوع سونوگرافی ویژه(موسوم به NT) و یک آزمایش خون است. محدوده زمانی انجام غربالگری اول، بین هفته 11 تا هفته 13 + 6 روز تعیین شده است. صحت غربالگری مرحله اول(به صورت ترکیب NT و آزمایش خون) در تشخیص ابتلای نوزاد به سندروم داون حدود 87% و صحت سونوگرافی NT به تنهایی حدود 77% می باشد.

غربالگری سه ماهه دوم براساس آزمایش خون و بین هفته های 15 تا 20 انجام می شود و دو نوع مختلف دارد: تست triple که صحتی برابر 67% الی 71% دارد و تست quadrupleکه صحت آن 81% است.

در غربالگری یکپارچه نیز که از تست های غربالگری مرحله اول و دوم حساس تر است(با صحت حدود 96%)، بخشی از آزمایش ها در سه ماهه اول و بخشی دیگر در سه ماهه دوم انجام می شود. دو روش کلی در غربالگری یکپارچه شامل تست های ترکیبی و تست های متوالی است.

برخی متخصصین در شرایط عادی انجام یکی از دو غربالگری مرحله اول یا دوم را کافی می دانند. با این حال در مواردی به تشخیص پزشک و برای اطمینان بیشتر، هردو غربالگری به صورت توام انجام می شود.

همچنین در انتخاب بین غربالگری ها، معمولاً دو مزیت عمده برای غربالگری مرحله اول ذکر می شود: اول اینکه دقت آن بیشتر است و دوم اینکه درصورتی که پاسخ نشان دهنده کودک بیمار باشد، راضی شدن به سقط جنین چه از نظر عاطفی و چه از نظر قانونی کار ساده تری است.

البته همانطور که گفته شد بعضی پزشکان در شرایطی یا هر دو مرحله را توصیه می کنند و یا از روش های دقیق تری مثل غربالگری یکپارچه استفاده می کنند.

اگر هنوز برای غربالگری سه ماهه اول فرصت باشد، معمولاً آزمایش یکپارچه(که تا سه ماهه دوم امتداد خواهد داشت) ویا آزمایش غربالگری سه ماهه اول انجام می شود؛ درحالاتی هم که یا فرصت انجام غربالگری مرحله اول گذشته باشد، یا به دلیل حالت جنین در رحم مادر، اندازه گیری NT در غربالگری مرحله اول بی نتیجه بوده باشد، فقط مرحله دوم معیار سنجش احتمال سندروم داون خواهد بود.

و بالاخره در شرایطی که یا سن مادر بالا باشد، یا به دلایلی احتمال وجود کودک بیمار زیاد باشد و یا نتیجه غربالگری ها مشکوک باشد، مادر به آزمایش های تشخیصی ارجاع داده می شود.

تفاوت عمده تست های غربالگری با آزمایش های تشخیصی این است که اولاً غربالگری ها فقط احتمال متولد شدن یک کودک سندروم داون را نشان می دهند، در حالی که آزمایش های تشخیصی به صورت قطعی وجود یا عدم وجود یک کودک سندروم داون را پیش بینی می کنند (تفسیر هر دو آزمایش بایستی توسط پزشک صورت گیرد).

ثانیاً غربالگری ها کاملاً بی خطر هستند، اما آزمایش های تشخیصی به میزان بسیار اندکی احتمال سقط جنین را افزایش می دهند.

از هر 30 زن باردار، یک نفر نتیجه مشکوک را در غربالگری به دست می آورد و لذا تست های تشخیصی روی او انجام می شود. با این حال اکثریت قاطع کسانی هم که غربالگری آنها مشکوک است، در آزمایش های تشخیصی کودک آنها سالم تشخیص داده می شود.

منابع:

 1. http://fa.wikipedia.org/wiki/ضریب_هوشی
 2. http://niloulab.com/pregnants/pregnant/prenatal_screening/onsequential
 3. http://www.healthknowledge.org.uk/public-health-textbook/disease-causation-diagnostic/2c-diagnosis-screening/screening-diagnostic-case-finding
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16282175
 5. http://medicine.yale.edu/obgyn/mfm/services/testing/screenfaq.aspx
 6. http://www.globaldownsyndrome.org/about-down-syndrome/facts-about-down-syndrome/#freq
 7. http://www.babycentre.co.uk/a1487/screening-for-downs-syndrome
 8. http://en.wikipedia.org/wiki/Down_syndrome
 9. http://en.wikipedia.org/wiki/Nuchal_scan

 

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫67 از 5)


۹۲/۱۲/۰۹ 59402 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]

 1. ناشناس

  فقط دارن سؤال میپرسن اینکه دیگه زدن نداره

  نوشته شده در ۹۶/۱۰/۲۱
 2. ناشناس

  سلام من غربالگری اول رو انجام دادم nt2/54بود ولی آزمایشم خوب بود خواهش میکنم جواب بدین چکار کنم خیلی نگرانم

  نوشته شده در ۹۶/۰۶/۰۷
 3. ز-ا

  سلام ببخشید من هفته پانزدم بارداریم هستش ولی به دلایلی نتونستم قربالگری مرحله اول رو بدم حالا چه اتفاقی می افته خانم دکتر اگه محبت کنید جواب بدید ممنون میشم

  نوشته شده در ۹۶/۰۴/۱۶
 4. ناشناس

  nf من ۵ است آیا خطرناک ؟

  نوشته شده در ۹۵/۱۲/۲۰
 5. ناشناس

  همه این خانوما واقعا بیسواد و … هستن من که تعجب میکنم از سوالای عجیب و غریبشون، بابا به دکترتون اعتماد کنید و سوالاتونو از دکترتون بپرسید، نتیجه غربالگریو میذارن تا یه مشت بیسواد بدتر از خودشون تفسیرش کنن پس دکترتون چکارست آخه؟؟؟؟؟

  نوشته شده در ۹۵/۰۸/۲۹
 6. ناشناس

  زیاد نگران نباش ایشالله که مشکلی نیست

  نوشته شده در ۹۵/۰۶/۰۳
 7. ناشناس

  سلام 11 هفته و 5 روز سونو انومالی رفتم ان تی 1.37 بود ولی ازمایشم در حد متوسط ریسک داره چیکار کنم

  نوشته شده در ۹۵/۰۵/۲۶
 8. لیلا

  توروخدازودجوابموبدین

  نوشته شده در ۹۵/۰۴/۱۹
 9. لیلا

  سلام آزمایش تیروییددادم۶.۴بودباردارم واخرین پریودم۲۳فروردین بوددکتربهم نصف قرص توصیه کرده بخورم براجنیناتفاقی نمیفته نگرانم

  نوشته شده در ۹۵/۰۴/۱۹
 10. هلیا

  سلام بنظرم دوستان من هفته 7بارداریم6 حتما ازمایش غربالگری روانجام بدین ارزش داره سالی هزاربارازاین پولا خرج میکنیم

  نوشته شده در ۹۵/۰۳/۲۷
 11. دوست

  عزیزان اصلا تو انجام آزمایشات و سونوگرافی غربالگری اصلا سهل انگاری نکنین. خدا نکرده فردا یه چیزی بشه هزاران برابر بیشتر از پول و هزینه این آزمایشات خرج میکنین غربالگری لازم و ضروری هستش

  نوشته شده در ۹۵/۰۳/۲۶
 12. ناشناس

  خانم محترم یعنی چی آزمایش نوشته دکترم درسته این موقع آزمایش بدم؟!خب لابد باید بدی که نوشته دیگه نمیخوای که عکس هسته ای بگیری ضمنا این آزمایش واسه همه نوشته میشه برو گوگل اطلاعات کسب کن خب چرا اومدی چیزی رو که دکترت تشخیص داده باید بکنیو از عوام مردم میپرسی آیا ما دکتریم؟یا بیشتر از اون میفهمیم!

  نوشته شده در ۹۵/۰۳/۲۶
 13. مهدیس

  من تو.17 هفتکی هستم رفتم برا غربالکری گفت انومالی مشخص نیست باید دو.هفته دیکع بیای ایت چیزی هست خیلی نگرانم

  نوشته شده در ۹۵/۰۳/۱۶
 14. یسنا

  سلام من درهفته 24بارداری هستم سه ماهه اوله غربالگری رورفتم سالم بودمتاسفانه سه ماهه دوم وقتش گذشته بود ازم ازمایش نگرفتن.ازمایش سه ماهه اول کافیه؟؟18ساله ام فامیل هم نیستیم.!!لطفاجواب بدین دستتون دردنکنه.

  نوشته شده در ۹۵/۰۱/۱۷
 15. ناشناس

  کسی که حتی اونقدر توانایی مالی نداره که بره غربالگری که از تولد یه بچه ی معلول که هم برای خودش هم برای جامعه هزینه کلانی داره اصلا بچه دار نشه بهتره

  نوشته شده در ۹۵/۰۱/۱۱
 16. رضوات

  من توهفته18بارداریم وهیچ ازمایشی انجام ندادم فقط توهفته13یه سونومعمولی دادم گف همه چی نرماله بارداری دومم هستش و30ساله هستم

  نوشته شده در ۹۴/۱۲/۰۸
 17. سمیه

  سلام خسته نباشین من سونو سه ماهه اول رفتم مشکلی نداشت ولی ازمایشم مشکل داشت سه ماهه دوم انجام دادم تو سونوگرافی nbرو نسبت به سن حاملگی کمتر نشون داده مشکل بچه من چیه

  نوشته شده در ۹۴/۱۱/۲۸
 18. ناشناس

  وای از دست شما مادرای بیخیال بابا هرجی دکترتون میگه انجام بدید

  نوشته شده در ۹۴/۱۱/۱۲
 19. mohadese

  عزیزم درسته که هزینه اش گرونه ولی به این فک کن که نهایتش ۳۰۰ تومن خرج کنی بهتره یا اگه خدای نکرده مشکلی داشته باشه جنینت با یک عمر پشیمانی بهتر است ‘از من می‌شنوی برو تازه فامیل هم هستین’من الان تو هفته ۱۸ هستم با این که با همسرم فامیل نیستم ولی هر دو مرحله هک انجام دادم

  نوشته شده در ۹۴/۱۱/۰۱
 20. سمانه

  نتیجه غربالگری من screen posltlve
  The risk of down syndrome is Greater than the screening cut-off.false positive is about5%
  Only bloChemistry risk for Ds=1:17ایا این نتیجه خطری دارد ..۲۰ساله هستم وبا همسرم نسبت فامیلی دارم

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۲۹
 21. افسانه

  nf چیست؟

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۲۴
 22. سودا

  متن نظر شمامن هفته 17بارداری هستم .میتونم مرحله دوم غربالگری برم.مرحله اول غربالگری مهلتش گذشت والان باید مرحله دوم انجام بدم .دومین بارداریم هس .

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۲۳
 23. ناشناس

  سلام من بچه پنج ماهش دوباره حامله ام چکار کنم تابچم رشد کنه .وپسر بشه

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۱۹
 24. ناشناس

  سلام خسته نباشید فرزند اولم نیاز به غربالگری نداشت و نیز ازدواجمان نیز فامیلی هست با توجه به اینکه مبلغ زیادی برای همچین ازمایشی چه اجباری هست که که برم لطفا کسانی که ندار هستن فکری اندیشیده بشه

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۱۷
 25. بیتا

  سلام مامانا،من غربالگری سه ماه اول رو رفتم و همه چیز نرمال بود،سه ماه دوم رو هم رفتم خوشبختانه سالم بود،سوالم اینه که با وجود اینکه ازمایشاتم خوب بوده ایا سونوگرافی سه بعدی و ازمایش غربالگری مرحله سوم اجباره؟؟؟درضمن هفته 21بارداریمه اخرای 5ماه هستم.ممنون میشم جواب بدید .

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۰۹
 26. ناشناس

  سلام من آزمایش غربالگری دادم وتوآزمایش free beta hcgرانشان میدهد لطفا راهنمایی کنید

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۰۹
 27. پریا

  من هفته ی 11 بارداریه دومم هستم ازدواجمون فامیلی نیست وسنم ۲٨سال.
  این غربالگری واجبه برم؟

  نوشته شده در ۹۴/۰۸/۲۳
 28. س

  سلام من هفته ۱۳بارداری هستم.غربالگری هم انجام دادم.دکترگفت میزان مایع پشت گردن حداکثرنرمال است ولی جای نگرانی نیست.توروخداراهنماییم کنیدخیلی میترسم.

  نوشته شده در ۹۴/۰۸/۱۹
 29. نام شمانسودیم

  متن نظر شماتشکر

  نوشته شده در ۹۴/۰۸/۱۱
 30. ناشناس

  من هفته ی 17 بارداری هستم مرحله اول غربالگری را انجام دادم و به گفته ی پزشکم همه چیز طبیعی بود ایا نیاز هست غربالگری 3 ماهه دوم را برم یا نه؟سنم هم 27 سالمه.

  نوشته شده در ۹۴/۰۸/۱۰
 31. ستایش

  سلام من هفته یازدهم بارداری ام ایا ازمایش غربالگری حتما باید انجام شه

  نوشته شده در ۹۴/۰۷/۳۰
 32. تهمینه

  ازمایش غربالگری سه ماهه اول و انجام دا دم ولی دست وپاش پیدانبودمن چیکاکنم

  نوشته شده در ۹۴/۰۷/۲۲
 33. ناشناس

  من دکترم ازمایش غلبارگری برام نوشته تقریبا نزدیک سه ماه دارم موقه ی که این ازمایش و انجام میدم ایا تو این موقه درسته ازمایش بدم?

  نوشته شده در ۹۴/۰۷/۲۱
 34. منصوره هستم،

  تشگر از راهنمایی بسیار خوبتون

  نوشته شده در ۹۴/۰۶/۳۱
 35. ناشناس

  من غربالگری راانجام ندادم حالا چیکاربایدبکنم

  نوشته شده در ۹۴/۰۶/۱۶

نظر شما چیست؟