احتمال تولد نوزاد منگول(سندروم داون)

۶-۱۵۰٫jpg

بیماری سندروم داون، که به آن منگولیسم، نشانگان داون و عقب ماندگی ذهنی ژنتیکی هم اطلاق می شود، به طور کلی در یک مورد از هر 600 حاملگی رخ می دهد.
به گزارش نی نی سرچ، در این بیماری که علت آن رخ دادن جهش های ژنتیکی مخرب در ماده ژنتیکی موجود در تخمک زن باردار است، فرزندی با شکل و شمایل خاص و ضریب هوشی بسیار پایین به دنیا می آید.
سالهاست مشخص شده احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن مادر بیشتر می شود.
به طوری که در مادران 20 ساله، یک مورد از هر 1500 مورد، و در مادران 30 سال، یک مورد از هر 900 مورد، در مادران 40 ساله، یک مورد از هر ده مورد و در مادران 50 ساله یک مورد از هر 6 مورد بارداری، همراه با نشانگان داون می باشد.
لازم است بدانید اگرچه خطر تولد نوزاد عقب مانده ذهنی در مادران با افزایش سن به بیشتر از 35 سال به طرز چشمگیری افزایش می یابد، با این حال چون اکثر بارداری ها در کمتر از 35 سال رخ می دهد، بیشتر نوزادان عقب مانده ذهنی از مادران کمتر از 35 سال هستند.
لذا منطقی است تمام زنان باردار(در هر سنی که هستند) نسبت به انجام آزمایش های غربالگری در دوران بارداری و در زمان مناسب اقدام نمایند.

منابع:

  1. http://fa.wikipedia.org/wiki/ضریب_هوشی
  2. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8806010208
خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۳/۰۵/۰۶ 3218 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟