انواع سونوگرافی های بارداری و خطرات و مزایای آنها

۶-۱۳۳٫jpg

سونوگرافی بارداری روشی برای تصویر برداری از جنین داخل رحم مادر است که بوسیله امواج فراصوت(Ultrasound) انجام می پذیرد.

کاربردهای سونوگرافی شامل تعیین جنسیت فرزند، چک کردن ضربان قلب جنین، اطمینان پزشک از سلامتی او و پیشگیری از نقائص مادرزادی می باشد.

در برخی موارد، سونوگرافی های بیشتری توصیه می شود: مثلاً در شرایطی که مادر دیابت دارد، فشار خون بالایی دارد، بالای 35 سال سن دارد و یا مشکلاتی در بارداری های قبلی خود داشته است.

به گزارش نی نی سرچ انواع سونوگرافی بارداری عبارتست از سونوگرافی استاندارد(عمومی ترین شکل سونوگرافی)، سونوگرافی ترانس واژینال(مربوط به بارداری های پرخطر)، اکوکاردیوگرافی جنین(برای تشخیص نقائص قلبی احتمالی جنین)، سونوگرافی سه بعدی(عکس برداری ساده از جنین و تبدیل آنها به عکس های سه بعدی توسط کامپیوتر) و سونوگرافی متحرک یا چهاربعدی(همان سونوگرافی سه بعدی با این تفاوت که حرکات جنین نیز قابل مشاهده است).

به طور معمول از هفته 10 به بعد انتخاب متخصصین، سونوگرافی استاندارد است؛ اگرچه در شرایطی که تشخیص هایی زودتر از هفته 10 مورد نیاز است، مثلاً تشخیص چندقلویی، سلامت جنین، مکان او، وزن او، سلامت جفت، زمان تقریبی زایمان و یا در حاملگی های پرخطر، قبل از هفته 10 برخی متخصصین سونوگرافی از نوع ترانس واژینال را نسخه می کنند.

درباره سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی نیز می توان گفت اگرچه مشاهده تصاویر حاصل از آنها برای پدر و مادر بسیار لذت بخش است، اما خاصیت تشخیصی بیشتری نسبت به سونوگرافی استاندارد ندارند.

مطالعات متعددی درباره ارتباط انواع سونوگرافی با وزن کودک در هنگام تولد، سرطان های کودکی، مشکلات شنوایی و… انجام شده است و هیچ ارتباط خاصی بین انجام دادن سونوگرافی و این مشکلات مشاهده نشده است.

البته در یک بررسی نشان داده شد چپ دستی در کودکان پسری که مادران آنها در حین بارداری سونوگرافی انجام داده اند، اندکی بیشتر است؛ نتیجه ای که توسط تحقیقات دیگر تایید نشد.

در مورد سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی نیز باید گفت علیرغم شایعات فراوان، از آنجا که تصویر برداری در این روش ها دقیقاً مشابه تصویربرداری در سونوگرافی های معمولی(استاندارد) می باشد، و ساخت تصاویر سه بعدی و چهاربعدی توسط رایانه انجام می شود(و نه در هنگام عکس برداری) بنابراین و طبق نظر مراجع علمی مختلف، هیچ خطری تاکنون برای این نوع سونوگرافی ها هم مشاهده و اثبات نشده است.

منابع:

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasound
 2. http://www.livestrong.com/article/23009-types-ultrasounds-pregnancy/
 3. http://www.webmd.com/baby/ultrasound
 4. http://www.babycentre.co.uk/a1014487/are-ultrasound-scans-safe
خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۲/۱۲/۰۹ 18036 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]

 1. فاطمه

  متاسفانه من هم هر بار تا الان پیش هر دکتری رفتم 25 تا 36 تومن بابت سونو دادم .فکر نمیکنم دکتری برای رضای خدا و صلواتی سونو انجام بده !!!!!!؟؟؟
  وزیر محترم بهداشت گفتن لطفا پزشکان متخلف در این زمینه رو به ما معرفی کنید. ولی به کجا و کی !!!!!!!!!!!!!
  تازه یعنی خودش نمیدونه 95 درصد دکترها این کارو انجام میدن ؟!؟!
  معرفی نداره که !؟؟؟؟

  نوشته شده در ۹۴/۰۷/۰۷

نظر شما چیست؟