راهنمای انتخاب اسم مناسب برای نوزاد

نی نی سرچ : فرایند نامگذاری نوزاد، می‌تواند تأثیر به سزایی در موفقیت یا شکست زندگی اجتماعی و آیندۀ او داشته باشد. همۀ ما افرادی را می‌شناسیم که از نام یا نام خانوادگی خود ناراضی هستند.

چرا که بابت این مسئله در بسیاری مواقع از سوی همسالان خود مورد تمسخر قرار گرفته و شرمسار شده اند. جالب است بدانید یک پژوهش نشان داده است که اکثر مردم بزرگسال، از نامی که دارند راضی نیستند.

از طرفی همانطور که می‌دانید تغییر نام در بزرگسالی، به جز در مواردی خاص، با ملاحظات قانونی قابل توجهی روبرو بوده و کار آسانی به شمار نمی‌آید.
بنابراین و برخلاف تصور کثیری از مردم، وظیفۀ والدین برای نامگذاری آگاهانه و همراه با دوراندیشی، امری بسیار مهم و حساس است.

برای داشتن تجربه‌ای موفق در نامگذاری نوزاد، لازم است نکات زیر را در این مقاله از نی نی سرچ به خاطر داشته باشید.

مشارکت ۵۰:۵۰ مادر و پدر در نامگذاری

نامگذاری نوزاد، امروزه امری مختص پدر فرزند نیست؛ بلکه بهتر است هم پدر و هم مادر (و البته فقط پدر و مادر!) در مورد این مسئله مشارکت کرده و حق اظهارنظر داشته باشند.

توجه به معنی

بیایید اسم را مانند یک انسان فرض کنیم. یک فرد بسیار خوشتیپ را فرض کنید که باطن پستی دارد! قبول دارید این بدتر از انسان شریفی است که ظاهر خوبی ندارد؟ بنابراین اگرچه زیبا بودن اسم و دلنشین بودن تلفظ آن امری مهم است، ولی معنی اسم از آن هم مهم‌تر است. در یک نامگذاری موفق، توجه به معنی یا معانی آن اسم بسیار مهم است. برای آگاهی از معنای نام انتخابی خود، می‌توانید یا به سایت سازمان ثبت احوال رجوع کنید، یا از فرهنگ لغاتی مثل فرهنگ نام های نی نی سرچ، فرهنگ دهخدا یا فرهنگ معین استفاده کنید و یا از کتاب‌های مخصوص نامگذاری نوزاد بهره ببرید.

توجه به ظاهر اسم

اگرچه همانطور که گفته شد معنای یک اسم شاید مهم‌ترین وجه آن باشد، ولی بدیهیست که ظاهر اسم نیز بسیار مهم است. برای مثال نامی مثل غضنفر، اگرچه معنای خوبی دارد، ولی تلفّظ سخت و نامناسب آن باعث کاهش محبوبیت این اسم شده.

فهرست اولیه از اسامی مورد علاقه

بهتر است از همان اوایل بارداری و حتی قبل از تعیین جنسیت جنین، فهرستی از نام‌ها برای پسر یا دختر احتمالی آماده شود و در مورد آن‌ها بحث و توافق شود.

انتخاب اسامی مجاز در ایران

مطمئن شوید اسم انتخابی جزء فهرست اسامی مورد تأیید ثبت احوال است. برای مشاهده فهرست کامل اسامی مورد تأیید، به سایت سازمان ثبت احوال کشور رجوع کنید. البته چنانچه نام موردنظر شما در این فهرست وجود نداشت، باز هم امکان ثبت این نام وجود دارد و بایستی در این مورد نظر ادارۀ ثبت احوال محل زندگی خود را جویا شوید.

توجه به حالت مختصرشده

برای انتخاب یک نام خوب، باید هم تلفظ خود اسم دلنشین باشد و هم تلفظ مختصرشدۀ آن. برای مثال افرادی با نام‌هایی مثل باران، آرشیدا، محمدعلی، یاسمین، فرزانه، مرتضی و الهام، ممکن است از سوی دوستان یا نزدیکانشان در آینده به صورت بارون، آرشید، مَمَلی، یاسی، فَرزی، مُری و اِلی خطاب شوند که ممکن است این صورت‌های خلاصه شده در برخی موارد مناسب و خوش آهنگ یا در برخی موارد نامناسب باشد. راه حل این مسئله آن است که یا اسمی را انتخاب کنید که خلاصه شدنی نباشد (مثل رضا، علی، رها، مرجان، حسین، نگار، پویا، عسل، زهرا، ترانه و…) یا حواس‌تان به حالات مختلف خلاصه شدن باشد.

هماهنگ بودن اسامی فرزندان

اگر بارداری اول شماست، حواس‌تان باشد نامی را انتخاب کنید که چنانچه بعداً صاحب فرزند دوم یا سومی شدید، بتوان اسامی مناسب دیگری پیدا کرد که با این اسم جور باشد. اگر بارداری چندم شماست، اکیداً توصیه می‌شود اسم فرزندانتان اختلاف ظاهری یا ایدئولوژیک اساسی نداشته باشند. مثلاً فرض کنید کسی اسم فرزندانش را کوروش و سلمان بگذارد؛ اگرچه هردو از ایرانیان خوش‌نام تاریخ بوده‌اند، ولی شخصیت آنها (و درنتیجه این اسامی) سنخیت خاصی با یکدیگر ندارد.

خاص بودن یا نبودن؟ مسأله این است!

بسیاری از والدین، خاص و متفاوت بودن یک اسم را نوعی مزیت برای آن می‌دانند. این اعتقاد البته صحیح است و کسانی که اسم خاصی دارند، چه بسا در بزرگسالی حس بسیار خوبی داشته باشند؛ امّا باید توجه داشته باشید که گذاشتن یک اسم متفاوت روی فرزند، یک ریسک بزرگ هم هست. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را شرح دهیم: فرض کنید والدینی در دهۀ ۶۰ صاحب فرزندی پسر شده اند و برای نامگذاری روی او، بین سه اسم «حسین»، «جعفر» و «امیرعلی» مردّد بوده اند.هرسه اسم مقدس بوده و اشاره به شخصیت‌های بزرگوار دین مبین اسلام دارند. با این حال در آن زمان گذاشتن اسم حسین روی فرزندان بسیار رایج، در حالی که دو اسم دیگر خاص بوده و البته در آن زمان هر دوی این اسم‌ها (جعفر و امیرعلی) خوب محسوب می‌شدند. بنابراین گذاشتن اسم حسین کاری مطمئن و بدون ریسک محسوب می‌شده، درحالی که انتخاب دو اسم دیگر امری مخاطره آمیز بوده است. اکنون و در دهۀ ۹۰ می‌بینیم که محبوبیت اسم امیرعلی نسبت به آن سالها بسیار بیشتر شده، محبوبیت اسم جعفر بسیار کمتر شده و محبوبیت اسم حسین حفظ شده است. پس یا ریسک نکنید یا اگر می‌خواهید ریسک کنید، حواس‌تان به آن روی سکه هم باشد.

یاد گرفتن اسم توسط خود کودک

اگر یک اسم خیلی پیچیده یا چندبخشی باشد، طبیعتاً بیشتر طول می‌کشد تا کودک اسم خود را فرا بگیرد. البته به نظر نمی‌رسد این عامل، خیلی مهم باشد.

قراردادن اسامی افراد مرحوم فامیل

در گذشته چنین شایع بود که چنانچه پدر یا پدربزرگی از زوجین به رحمت خدا رفته بود، اسم او را روی فرزندشان قرار می‌دادند. باتوجه اینکه این مسئله ریشۀ مذهبی ندارد و نیز امروزه خانواده ها دیگر خیلی به این کار مایل نیستند، لزومی ندارد سر این مسئله تعصب خاصی نشان دهید و چنانچه همسرتان موافق این مسئله نیست، قید آن نام را بزنید.

همخوانی با نام خانوادگی

حتماً شما هم کسانی را می‌شناسید که اسم و فامیل‌شان با یکدیگر بسیار جور است!
اسامیِ اشخاص مشهوری مثل جلیل تجلیل (از اساتید ادبیات در ایران)، مهین میهن (مؤلف کتب گریم)، احمد محمود (نویسنده مشهور)، الهه الهی (از اساتید زیست‌شناسی ایران)، حسن حسینی (شاعر)، رز رضوی (بازیگر) و حتی تا حدّی پرویز پرستویی نشان از حُسن توجه به این نکته دارد.

علاقه شما به یک اسم

با همۀ این حرف‌ها آیا می‌توانید مطمئن شوید که فرزندتان از اسمی که برایش گذاشته‌اید رضایت دارد؟! معلوم است که نه! توجه کنید به هرحال این حق قانونی و عرفی شماست که هر اسمی را که دوست دارید روی فرزندتان قرار دهید.

نام موردعلاقۀ دوران کودکی خود را فراموش کنید.

مردی را تصور کنید که در دهۀ ۶۰ دنیا آمده و در زمان کودکی دوست می‌داشته که ای کاش اسمش شهرام می‌بود. البته که در سالهای دهۀ ۷۰ اسم شهرام باکلاس، شیک و امروزی محسوب می‌شد. حالا و در دهۀ ۹۰ همسرش پسر باردار است. آیا به او توصیه می‌کنید که اسم فرزند دهۀ نودی خود را شهرام بگذارد؟

آرزوها و آرمان‌ها، هنگام انتخاب اسم ممنوع!

پدری را درنظر بگیرید که دوست دارد فرزندش (پسر) پهلوان و رزمی‌کار از آب درآید. او با چنین نگرشی می‌خواهد اسم فرزندش را امیرارسلان، امیریل یا رستم بگذارد! حال تصور کنید فرزند او خدای‌ناکرده معلولیتی داشته باشد یا اصلاً میل بیشتری به هنر داشته باشد. این اسم باعث می‌شود از نظر روانی روی فرزند فشار وجود داشته باشد و این مسئله ابداً خوب نیست. یا اینکه تصور کنید کسی اسم فرزند خود را رشید بگذارد، ولی بعداً قد پسرش در بزرگسالی از ۱۶۰ سانتی‌متر فراتر نرود. آخرین مثال هم مربوط به کسانیست که قبل از انقلاب اسلامی ایران، از طرفداران مجاهدین خلق (منافقین) بودند و اسم فرزندان خود را مسعود و مریم گذاشتند؛ ولی بعداً توبه کردند. قبول دارید که بعد از توبه، حس این والدین نسبت به اسم فرزندانشان (و البته حس خود فرزندان نسبت به اسم‌شان) احتمالاً خیلی خوب نبوده؟ (منبع : نی نی سرچ)

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۳۱ 5758 بازدید فرهنگ نام


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...
 1. مهسان

  اسم دخترو پسر ک به مهسان بیاد

  نوشته شده در ۹۶/۱۰/۱۵
 2. nrgs

  واقعا انقدرانتخاب اسم یه بچه گوگولی مگولی براتون سخته یا براتون نظر و انتقاد بقیه مهمه!
  اسم نیس ک ب بچها شخصیت میده ذاتو سیرته….
  اگ فردی اسمشو دوست نداشت و سعی درمخفی کردن اون داره بدونید شخصیت خودشو داره میبره زیر سوال….

  هراسمی ب نوبه ی خودش قشنگه اون لحظه ک یه مادر با عشق فرزندشو بغل میکنه و با لذت روش یه اسم میزاره خیلی بی انصافیه وقتی بزرگ بشی عوض یا مخفیش کنی این همه حرف زدم ک بگم اسم لباس نیس عوضش کنی خودت انتخاب کن برا فرزندت دنبال بهترین برند اسم نباش(هرکی فوش بده اینه خدا سمتش)خهخخخ

  نوشته شده در ۹۶/۰۸/۲۰
 3. فاطمه

  اسم پسر ک ب یاسین بیاد لطفا

  نوشته شده در ۹۶/۰۷/۲۶
 4. محمد!

  در مورد اسمهایی که قابلیت اختصار دارن مثل مملی به جای محمدعلی:
  به نظرم این که دیگران چه جوری بچه هامونو صدا بزنن دقیقا مربوط به اینه که ما چطور صداشون بزنیم. اگه ما پسرمونو مملی صدا کنیم از دیگران چه توقعی داریم. ولی اگه محترمان صداشون کنیم دیگران هم با احترام اسمشونو می برن.
  من کسی رو دیدم که اسم پسرش امیرحسین بود. و چون سید هم بودن پدرو و مادرش (به جای این که اسمشو مختصر کنن) صداش میکردن “سید امیرحسین آقا”. دیگران هم از زبان پدر و مادر ایشون با همین اسم طولانی صداش میزدن.
  و همینطور شخص محترمی رو دیدم که اسمش “گداعلی” بود. ولی با رفتار متینی که داشت دیگران با همین اسم، با احترام با ایشون رفتار می کردن.

  نوشته شده در ۹۶/۰۷/۱۲
 5. ناشناس

  اسم پسر مهرجو هس؟
  ثبت احوال ثبت میکنه یا نه؟

  نوشته شده در ۹۶/۰۶/۱۶
 6. ناشناس

  اسم پسر که به مرتضی همخوانی داشته باشد

  نوشته شده در ۹۶/۰۵/۲۹
 7. ناشناس

  اسم دخترانه که به محمدشهاب وامیرمهدی بیاد؟؟

  نوشته شده در ۹۶/۰۵/۲۶
 8. راحله

  به نظر من ما که تو خونه نمی خوابم شعر بگیم واسم بچه هامون رو با هم صدا کنیم .به نظرم این فرهنگ که اسم های بچه هامون هم ردیف وهم قافیه باشه رو بزاریم کنار وبه معنی وشخصیتی که به فرزندمون میده فکر کنیم تا در اینده کوچولوی ما هم از این اسم لذت ببره وباعث افتخارش بشه.

  نوشته شده در ۹۶/۰۳/۰۱
 9. رزا

  اسم گل است .
  ثبت احوال ثبت میکنه یا نه؟

  نوشته شده در ۹۶/۰۱/۰۵
 10. هادی

  اسم دخترونه ای که به امیر محمد وامیر علی بیاد چیه بگین؟

  نوشته شده در ۹۵/۱۲/۲۷
 11. ناشمهناز

  اسم دخترکه به اسم محمد پارسابیاد

  نوشته شده در ۹۵/۱۲/۱۹
 12. ناشناس

  اسم دختر که به سمانه بیاد ۹۵/۱۲/۱۸

  نوشته شده در ۹۵/۱۲/۱۸
 13. حمید

  اسمی که به مهر سام بخوره چیه؟

  نوشته شده در ۹۵/۱۲/۰۹
 14. ناشناس

  اسم دخترمیخوام که به امید بیاد

  نوشته شده در ۹۵/۱۱/۱۲
 15. فاطمه

  اسم پسرجدید و باکلاس که به فاطمه و حسن بیاد و مذهبی نباشه

  نوشته شده در ۹۵/۱۰/۰۳
 16. ناشناس

  اسم دختری که به محمد مهدی بخوره یا نزدیک باشه؟

  نوشته شده در ۹۵/۰۸/۲۵
 17. سهیل!

  سلام.اسم پسرودخترکه به فهیمه وسهیل بیاد؟ج

  نوشته شده در ۹۵/۰۸/۱۱
 18. ناشناس

  اسم دختر که به شایان بیاد

  نوشته شده در ۹۵/۰۸/۱۰
 19. ناشناس

  اسمی که به ایسل بیاد

  نوشته شده در ۹۵/۰۸/۰۶
 20. ناشناس

  اسم پسر که به اسم نازنین همخوانی داشته باشه

  نوشته شده در ۹۵/۰۷/۰۱
 21. ناشناس

  ژانا

  نوشته شده در ۹۵/۰۶/۰۱

نظر شما چیست؟