نیاز به مصرف مکمل آهن در بارداری

۶-۱۴۴٫jpg

در دوران بارداری نیاز به آهن افزایش می‌یابد که می‌تواند به دلیل افزایش حجم خون مادر و نیاز جنین برای ساخت گلبول‌های قرمز خون باشد.

از آن‌جا که نیاز به آهن در طی 4ماه اول حاملگی کم است، در طی این مدت تجویز قرص آهن ضرورتی ندارد. مصرف نکردن قرص آهن در طی سه ماهه‌ی اول حاملگی،از تهوع و استفراغ شدید که در این دوران شایع است، جلوگیری می کند، زیرا از عوارض مصرف آهن، تهوع و استفراغ است. اکثر خانم‌ها در طی 3ماهه‌ی اول بارداری دچار تهوع می شوند و اگر آهن را به‌صورت مکمل دریافت کنند، این حالت تشدید می‌شود.

مصرف آهن در موقع خواب یا در وسط غذا، احتمال بروز علائم سوء هاضمه را به حداقل می‌رساند. البته یک نگرانی که وجود دارد، مربوط به خانم‌هایی است که ذخیره‌ی مناسبی از آهن دارند( نیاز به قرص آهن ندارند) و ممکن است مانند سایر خانم‌های باردار، مکمل آهن دریافت کنند. هم‌چنین ممکن است به علت درایفت زیاد آهن دچار سوزش معده، اسهال یا یبوست و گرفتگی عضلات شوند.

البته مکانیسم دفاعی بدن در این موارد کمک می‌کند و در کسانی که به آهن اضافی نیاز ندارند، مقداری از آهن اضافی توسط روده‌ جذب نمی‌شود.

اگر خانم بارداری دچار یکی از عوارض دریافت زیاد آهن شود ممکن است، میزان آهن مصرفی وی بیش از 30میلی‌گرم در روز باشد یا نیازی به دریافت مکمل آهن نداشته باشد.

برای خانم‌هایی که چند قلویی زایی دارند یا دچار کم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند، مصرف روزانه‌ی بیش از 30میلی‌گرم آهن ضروری می‌باشد و این مقدار در حدود 100- 60 میلی‌گرم توصیه شده است.

منبع:تبیان

نیاز به مصرف مکمل آهن در بارداری

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

بارداری پس از کورتاژتست ناباروری قبل از ازدواجکاندوم سایزحاملگی خاله شادونهعلائم بارداری 2 قلوآزمایش منفی و حاملگیدرمان تنبلی تخمدان و حاملگیشرایط حاملگیکاندوم پیشگیری از ایدزافزایش وزن با قرص ضد حاملگیقرص ضد حاملگی برای زنان شیردهبیمارستان ناباروری صارمتست لگن بارداریلباس بارداری ایرانیقرص ضد بارداری دوران شیردهیدرمان ریزش مو بارداریقرص اورژانسی ضد بارداری پریودبواسیر و زایمان طبیعیژورنال ناباروریزایمان ترمحاملگی خانم بازیگرزایمان در هفته 36 بارداریبارداری تلگرامدرمان خارش شکم بارداریهفته بارداری به ماهزایمان جراحیخاطرات بارداری و زایمانهفته 22 بارداری ماه چندم استبارداری غذاهای ممنوعهتاریخچه نازاییسقط جنین شرعیطول هفته بارداریفولیک اسید 1 بارداریمصرف سیگار قبل از بارداریبارداری هفته اول و دومتاثیر قرص ضد حاملگی بر کیست تخمداندرمان دل ضعفه بارداریدرمان ترک شکم حاملگیاستفاده از 2 کاندوم همزمانآزمایش دیابت حاملگی ناشتا

نی نی سرچ