کسب سلامتی بعد از انجام سزارین

۵-۲۲۶٫jpg

بسیاری از خانم‌ها که به هر دلیل مجبور به انجام زایمان سزارین هستند فکر میکنند که دوران نقاهت و بهبود سخت‌تری خواهند داشت. تایملاین زیر به شما می‌گوید بعد از سزارین روند بهبود شما به چه صورت خواهد بود.

یک ساعت بعد از زایمان
بلافاصله بعد از عمل جراحی شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید تا از نظر خونریزی، فشار خون و دمای بدن تحت نظر باشید. احتمالا به شما سوند متصل می‌شود تا مجبور نباشید با بخیه‌هایی که دارید مدام دستشویی بروید. به دلیل روشی که برای سزارین داشته‌اید قسمت پایین بدن‌تان را احساس نخواهیدکرد و کمی احساس لرز و گیجی ناشی از مصرف مورفین را خواهید داشت. خبر خوب اینکه با برطرف شدن عوارض ما قادر خواهید بود به نوزادتان شیر بدهید.

یک روز بعد
اگر عوارضی وجود نداشت شما چند ساعت بعد به اتاق‌تان منتقل می‌شوید. بعد از آن احتمالا رژیم غذایی مایعات را آغاز خواهید کرد و شب هم غذای جامد به شما داده خواهد شد. احتمالا از شما خواسته خواهد شد که از تخت‌تان بیرون بیایید چون فعالیت، سرعت بهبود شما را زیاد خواهد کرد.

دو روز بعد
سوند شما روز دوم از شما جدا خواهد شد و این به آن معناست که شما خودتان باید دستشویی بروید. روز دوم بدون شک فعالیت شما بیشتر خواهد شد و این می‌تواند دردناک باشد. اما افزایش فعالیت بدنی به گردش خون و بهبود عملکرد روده‌ها کمک می‌کند.
یادتان باشد باید از پد استفاده کنید چون بعد از زایمان شما خونریزی خواهید داشت که تا چند هفته ادامه خواهد داشت. برای اینکه از بیمارستان مرخص شوید باید دفع مدفوع انجام داده باشید. کمی زودتر از این زمان شما باید خوردن مواد غذایی واقعی را شروع کرده باشید. هنگام مرخص شدن مراقبت‌هایی که برای رعایت بهداشت زخم بخیه لازم است به شما توضیح داده خواهد شد. به شما توصیه خواهد شد تا اطلاع ثانوی از برداشتن هر چیز سنگین خودداری کنید و البته از داشتن رابطه جنسی نیز پرهیز کنید.

دو هفته بعد
احتمالا شما در این زمان پزشک‌تان را ملاقات می‌کنید و معاینه انجام می‌شود تا محل زخم از نظر تورم، قرمز و هر گونه علامت عفونت بررسی شود. با اینکه تنها دو هفته از جراحی شما گذشته احساس بهتری خواهید داشت چون در مسیر بهبودی قرار دارید. در این مرحله شما می‌توانید کمی پیاده روی هم انجام دهید. نگران نباشید تا بازگشتن رحم به اندازه واقعی‌اش اینطور به نظر میرسد که شما همچنان باردارید.

چهار هفته بعد
تا این زمان حرکت و راه رفتن شما سریع‌تر و راحت‌تر شده است و خونریزی‌تان تقریبا قطع شده اما باید در نظر داشته باشید که دوره بهبودتان را با دوره بهبود فرد دیگری مقایسه نکنید زیرا ژنتیک و ویژگی‌های سلامت شخصی در طولانی‌تر یا کوتاه‌تر شدن این دوره موثر است. به بدن‌تان گوش دهید و اگر احساس خستگی یا درد دارید، حتما استراحت کنید و با مشورت با پزشک‌تان از داروهای ضد درد استفاده کنید.

شش هفته بعد
خبر خوب اینکه تا این زمان به احتمال زیاد شما به طور کامل بهبود پیدا کرده‌اید و بخیه‌های‌تان که به احتمال زیاد جذبی بوده، تاکنون به خوبی جذب شده و رحم‌تان هم به اندازه طبیعی برگشته و شما می‌توانید رابطه جنسی را هم شروع کنید.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 607 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟