سزارین فقط با این شرایط

۱-۲۲۶٫jpg

یک متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با تاکید بر اینکه سزارین برای تمام زنان باردار توصیه نمی‌شود، گفت: این جراحی تنها در شرایط پیچیده، خطرناک و موارد ضروری که می‌تواند جان مادر و نوزاد را حفظ کند، قابل استفاده است.

دکتر الهه رجایی با اشاره به اینکه مدت زمان بهبودی مادر در عمل سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است، اظهار کرد: بروز سردرد شدید بعد از زایمان به دلیل داروهای بیهوشی، ایجاد لخته‌های خونی به خصوص در پاها و لگن، احتمال آمبولی ریه، چسبندگی داخل شکم، عفونی شدن زخم جراحی و خطر در بارداری‌های بعدی مانند خونریزی و مشکل جفت و پارگی رحم از عوارض سزارین است.

وی گفت: سزارین یک عمل جراحی است که بریدگی‌ای را در دیواره شکم و رحم مادر ایجاد می‌کنند که خطر آن بیشتر از وضع حمل طبیعی است.

وی برخی از جراحی‌های سزارین را از قبل پیش بینی شده دانست و ‌یادآور شد: اگر نوزاد در رحم چرخیده باشد، دارای وزن زیاد، هیدروسفالی (بزرگی جنین به علت تجمع مایع) و جُفت زود‌تر از وقت خود از دیواره رحمی جدا شده باشد باید با عمل سزارین نوزاد را به دنیا آورد. همچنین اگر مادر دچار مشکلات پزشکی، بارداری چند قلویی و یک جراحی بر روی رحمش انجام داده باشد فقط می‌تواند با عمل سزارین نوزاد را به دنیا آورد.

این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با بیان این مطلب که شیوه زایمان در زنان متفاوت است، خاطر نشان کرد: در برخی موارد و برای حفظ سلامت مادر و کودک، سزارین بهتر از زایمان طبیعی است. همچنین اگر هنگام زایمان مشکلات غیرمنتظره‌ای رخ دهد، پزشک از طریق سزارین کودک را به دنیا می‌آورد.

رجایی اضافه کرد: اگر مادر یک بیماری خاص مانند بیماری قلبی، فشارخون بالا و عفونت (نظیر ایدز) داشته باشد و سر کودک پایین قرار نگیرد که سلامتی نوزاد در خطر باشد و خونریزی در مادر افزایش یابد، پزشک از طریق سزارین نوزاد را به دنیا می‌آورد.

این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان گفت: مصرف غذاهای کم کالری، کم چربی مانند گوشت سفید، میوه و سبزیجات در وضعیت جسمانی بعد از سزارین می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین زنانی که به تازگی عمل سزارین انجام داده‌اند، بعد از شش هفته با پیاده‌روی‌های آهسته و کم می‌توانند به کاهش وزن خود کمک کنند.

منبع:ایسنا

سزارین فقط با این شرایط

به اشتراک بگذارید:  
شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

علا م زایمانتست لگن بارداریبرای درمان تهوع بارداری چه کنیمبرنامه پایان ناباروری شبکه چهاردرمان سردرد در حاملگیضررهای زایمان در آبآزمایشهای حین بارداریآزمایش بارداری قبل پریودآزمایش غربالگری در زمان بارداریآزمایش دیابت بارداری چگونه استسقط جنین در ایرانتست ژنتیک بارداریثواب بارداریبرای درمان قند بارداریدرمان قلنج حاملگیتست بارداری قبل از زمان پریوددرمان لک بارداری با طب سنتیسونوگرافی در هفته شش بارداریسقط جنین ضربه ایخوردن کندر درماه چندم حاملگیبارداری تصاویرهفته های خطرناک بارداریبارداری طب اسلامیجواب آزمایش ژنتیک بارداریثواب زایمان طبیعیطرز مصرف قرص ضد بارداری اورژانسیدرمان مسمومیت بارداریدرمان درد معده بارداریمصرف کلومیفن برای حاملگیخوردن قرص ضد بارداری در ماه رمضانبارداری 44 سالگیبارداری ناخواسته چیست؟بارداری هفته به هفته دوقلوزایمان ونزدیکیآزمایش هفته 28 حاملگیازمایش بارداریخوردن لواشک بارداریزایمان 35 هفتگیبارداری دوقلویی هفته به هفتهمصرف قرص ضد بارداری بعد از سقط

نی نی سرچ