آمار زایمان طبیعی و سزارین در ایران

۳-۲۲۵٫jpg

این روزها یکی از مباحث اصلی حوزه سلامت بویژه پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت در کشور، بحث زایمان طبیعی و افزایش استقبال از این نوع زایمان در بین زنان جوان است. طبق آخرین آماری که محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرده است، آمار زایمان طبیعی از مرز 540 هزار گذشته است و رقم 548 هزار مورد تا به امروز به ثبت رسیده است. موضوع مهمی که به‌عنوان یکی از سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت از ابتدای طرح تحول سلامت مطرح شده است.

آخرین آمار زایمان طبیعی در شرایطی اعلام می‌شود که سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت از تداوم ارائه بسته حمایت از «زایمان طبیعی» در کشور خبر داده و گفته است: روال کنونی رایگان بودن زایمان طبیعی در کشور همچنان ادامه خواهد داشت و یکی از برنامه‌های مکمل در راستای این طرح نوسازی و بازسازی 360 بلوک زایمانی است که طی سال جاری با هدف ارتقای زایمان طبیعی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. وزیر بهداشت بر لزوم آشنایی مادران با مزایای زایمان طبیعی تاکید کرد و گفت: حمایت از زایمان طبیعی از بسته‌های درمان وزارت بهداشت با رویکرد درمان و پیشگیری است که مشوق‌هایی با هدف ترویج زایمان طبیعی در آن در نظر گرفته شده است.

ثبت ۵۴۸ هزار زایمان طبیعی رایگان
این در حالی است که معاون درمان وزارت بهداشت از انجام ۵۴۸ هزار زایمان طبیعی در کشور پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داده است.

محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت که در جریان نشستی خبری آخرین آمار مربوط به انجام برنامه‌های طرح تحول سلامت را مورد بررسی قرار داده، انجام عمل زایمان طبیعی در 14ماه گذشته را 548 هزار مورد گزارش کرده است. معاون وزیر بهداشت با ابراز نارضایتی از وضعیت به وجود آمده درباره انجام عمل سزارین از تاسیس 500کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ویژه نیز خبر داد و یادآور شد: پس از گذشت 20 سال میزان سزارین در کشور 5/5 درصد کاهش یافت به طوری که اکنون نسبت 50 به 50 با زایمان طبیعی دارد.

کاهش مرگ و میر نوزادان
از دیگر موضوعاتی که معاون وزیر بهداشت در جریان این نشست خبری به آن اشاره کرد موضوع مرگ و میر مادران و نوزادان و تغییر آمارهای مربوط به این موضوع پس از اجرای طرح تحول سلامت است. آقاجانی با تاکید بر انجام رایگان 548هزار عمل زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان را نیز از دیگر دستاوردهای طرح تحول سلامت دانست.

رکوردشکنی استان فارس در زایمان طبیعی
علاوه بر این معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از اظهاراتش به وضعیت افزایش زایمان طبیعی در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر استان فارس بیشترین افزایش را در زایمان‌های طبیعی دارد. این در حالی است که هم‌اکنون استان فارس به‌عنوان یکی از استان‌های پایلوت در طرح پزشک خانواده نیز مطرح است اما براساس توضیحات آقاجانی افزایش زایمان طبیعی در استان فارس ارتباطی با برنامه پزشک خانواده در این استان ندارد و این تغییرات آماری تنها به دلیل طرح تحول و آموزش‌های زایمان، زایمان بی‌درد و رایگان به مادران رخ داده است.

تأسیس یکهزار و 100واحد اختصاصی زایمان
حفظ حریم مادران هنگام انجام زایمان طبیعی و موضوعاتی مانند دردهای زایمانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زنان برای انجام عمل زایمان طبیعی است. بر این اساس هر یک از این عوامل می‌تواند به‌عنوان یک عامل بازدارنده برای کاهش آمارهای سزارین و افزایش اعداد و ارقام مربوط با زایمان طبیعی باشد اما آنطور که آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت گفته برای ارتقای کیفیت خدمات زایمان طبیعی در 366 زایشگاه برنامه‌ریزی شده است. وی همچنین برای تاسیس یکهزار و 100 واحد اختصاصی زایمان به منظور کاهش عفونت‌های مادران نیز ابراز امیدواری کرد.

منبع:روزنامه وطن امروز

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 235 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟