دفع بعد زایمان، درد و خونریزی طبیعیست؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: من 15 روز است که زایمان کردم و هنوز خونریزی دارم. موقع دستشویی رفتن، خیلی مثانه و جای سوند درد دارد و خیلی به مقعد و رحمم فشار وارد می شود. درد شدیدی دارم طوری که نمی توانم مدفوع کنم.

پاسخ دکتر زینب السادات موسوی فخر، متخصص زنان و زایمان:
تا ۴ هفته پس از زایمان خون ریزی طبیعی هست. البته کم و زیاد می شود. تا ۴۰ روز پس از زایمان معمولا سیکل پریود شروع نمی شود. ولی خون ریزی هم غیرعادی نیست. کم و زیاد شدن آن هم مسئله ای ندارد. اگر مقدار خونریزی خیلی بیشتر از اندازه پریود هست به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید تا معاینه شوید. در خونریزی های غیر طبیعی احتمال دارد يك عفونت عامل اين آن است.
مدفوع کردن بعد از زایمان سخت و دشوار است. اینکه فرزند شما از کدام ناحیه بدن بیرون آمده مهم نیست ولی خروجی مدفوع تقریبا بسته شده و بازگشت به شرایط قبلی کمی زمان می خواهد. بعلت انقباض رحم برای خروج لخته های خون باقی مانده، گاهی در روزهای اول پس از زایمان، دردهایی شبیه درد قاعدگی وجود دارد که به پس درد موسوم است. این درد با شیردهی بیشتر می شود که علت آن، وجود هورمونی است که در شیردهی ترشح شده و باعث انقباض رحم می گردد. اگر درد شدید و مداوم شده همراه با تب یا خونریزی باشد سریعاً باید به پزشک مراجعه شود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 171 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟