زایمان طبیعی، 100 درصد است؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: 1آذر 93 تاریخ آخرین پریود من بود. وقتی به ماما مراجعه کردم با توجه به سونوهای من گفت که هنوز یک هفته مانده هست با این حال هیچ‌گونه درد و ترشحی ندارم، فقط انقباضاتم بیشتر شده و مدت آن تا سی چهل ثانیه هست. اما سر یک ساعت می‌گیرد، معاینه لگنی نیز داشتم که دهانه رحم کاملاً بسته بود و لگن نیز زیاد باب میل ماما نبود؛ یعنی می‌گفت یک‌طرفش خوبه و طرف دیگه زیاد ایده آل نیست. با این حال سر بچه سفالیک و به طور جالبی پایین آمده بود، می‌خواستم بدونم آیا امکان زایمان طبیعیدر من وجود دارد؟ اگر دردی سراغم نیامد روش القای زایمان برایم مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ چه زمانی به بیمارستان مراجعه کنم، چون خیلی می‌ترسم جنینم مدفوع کند؟

پاسخ دکتر فاطمه رحیمی شعرباف؛ متخصص زنان و زایمان:
مادر عزیز جای نگرانی نیست، البته بهتر بود هفته بارداری را به صورت دقیق اعلام می‌کردید. با این حال تا یک هفته بعد از تاریخ زایمان هم به برخی از مادران فرصت می‌دهیم. همچنین ماه آخر بارداری مادر باید هفته‌ای یک بار مراجعه داشته باشد تا معاینات لازم انجام شود. اما به طور کل در مورد شرایط زایمان پزشک معالج با توجه به معاینات هفته به هفته اعلام می‌کند. زیرا فاکتورهای مختلفی مثل انقباضات رحم، شرایط لگن؛ وضعیت جنین در رحم، وضعیت روحی مادر و سایر فاکتورهای دیگر در تصمیم گیری دخیل هستند. با این حال تا شروع زمان زایمان نمی‌توان به طور 100 درصد اعلام کرد که زایمان طبیعی صورت می‌گیرد یا خیر. در مورد مدفوع جنین هم نگران نباشید. وقتی به طور طبیعی جنین مدفوع می‌کند، معمولاً خطری جنین را تهدید نمی‌کند و فقط نیاز به زایمان هر چه سریع‌تر به صورت طبیعی یا سزارین دارد.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره این موضوع آگاهی داشته باشید، به اینجابرود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 192 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟