افسردگی پس از زایمان، سراغ چه کسانی می رود؟

۷-۲۰۹٫jpg

اختلالات تیروئید، بارداری ناخواسته، کم‌توجهی و بی‌مهری از سوی همسر زمینه بروز افسردگی پس از زایمان را در زنان افزایش می‌دهد.

دکتر شهره علی‌محمدی تصریح کرد: در مجموع زنان در دوران بارداری آسیب‌پذیر بوده و پس از زایمان نیز به علت نوسانات سطح هورمون در بدن‌شان، آسیب پذیری آنها دو چندان می‌شود.

وی افزود: افسردگی پس از زایمان عارضه‌ای است که بر اثر نوسانات هورمون در سطح بدن ایجاد شده و عوامل مختلفی مانند مورد بی‌توجهی قرار گرفتن و سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و روانی موجب تشدید افسردگی در آنها می‌شود.

وی افزود: مادرانی که در زایمان اول خود دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند، این امکان وجود دارد که در زایمان‌های دیگر خود نیز دچار این عارضه شوند.

علی‌محمدی در ادامه گفت: همسر و خانواده فردی که دچار افسردگی پس از زایمان شده، باید تلاش کنند تا شخص افسرده را به زندگی عادی بازگردانند و در صورت شدت افسردگی و گوشه‌گیری نیز باید بیمار را تحت درمان یک روانشناس قرار دهند.

این متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: هرگز مادری را که دچار افسردگی پس از زایمان شده را تنها نگذارید، بیش از همیشه به او توجه کرده و مورد لطف و محبت خود قرار دهید. همچنین تمام تلاش خود را انجام دهید تا او را به زندگی عادی بازگردانید.

منبع:ایسنا

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 247 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟