بخیه های زایمان طبیعی کی جوش می خورد؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: من الان 5 روز زایمان طبیعی کردم. محل بخیه ها را هر روز با سرم شست و شو تمیز کردم و از سشوار هم استفاده می کنم. از دیروز سوزش شدید موقع ادرار پیدا کردم. می ترسم بخیه ها باز شده باشند چکار کنم؟ من از بتادین هم استفاده نکردم .چند روز دیگه خوب می شوم؟

پاسخ دکتر مرضیه بهنام، متخصص زنان، زایمان و نازایی:
استراحت داشته باشید، محل بخیه را به طور مداوم شستشو دهید و به طور مرتب و روزانه استحمام کنید تا بهداشت محل زخم رعایت شود. در صورت رعایت نکات بهداشتی و دستورات پزشک احتمال ایجاد عفونت نادر است و بخیه ها به زودی جوش می خورد. البته طول درمان و بهبودی کامل در افراد مختلف متفاوت است.
توصیه می‌ شود بعد از زایمان از مايعات و مواد غذایی ملين بيشتر استفاده كنید تا حداقل روزی يك مرتبه اجابت مزاج داشته باشید و فشار کمتری به بخیه ها وارد شود. اگر پزشك آنتی بيوتيك، مسكن و داروهاي ضدالتهاب تجويز كرده‌ است به‌ طور كامل و دقيق مصرف کنید.
در آخر لازم به ذکر است در صورت بروز هر نوع درد غيرطبيعی، خونريزی، ‌ترشحات چركی يا تورم و تب يا بازشدن بخيه‌ ها سريعا به پزشك مراجعه كنید.به طور مرتب و روزانه استحمام کنید تا بهداشت محل زخم رعایت شود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 231 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟