جادویی برای کاهش درد زایمان

۵-۲۲۵٫jpg

استاد یکی از دانشگاه‌های انگلستان به بیان تکنیک‌های غیردارویی برای کاهش درد زایمان پرداخت و گفت: ریلکسیشن یک تکنیک جادویی در راستای تحقق زایمان بدون درد است.

مژده طبیب‌نیا، اولین قدم برای کاهش درد در مادران باردار را فرهنگ‌سازی عنوان کرد و گفت: فکر و بدن متاثر از یکدیگر است و هر فکری می‌تواند بر افزایش یا کاهش درد در بدن اثر بگذارد. به عنوان مثال بنده به جای کلمه درد در مراجعه خانم باردار از کلمه موج استفاده می‌کنم؛ چراکه با گفتن کلمه درد ناخودآگاه احساس درد را به وی منتقل می‌کنیم.

این استاد دانشگاه در خصوص اهمیت ریلکسیشن گفت: این مهم باید در آموزش‌های مامایی از سال اول تحصیل در دانشگاه جزء واحدهای آموزشی گنجانده شود؛ چراکه ریلکسیشن جزو تکنیک‌هایی است که از مامایی جدا نیست.

وی انقباضات زایمان را به موج دریا تشبیه کرد که هر موجی مادر باردار را به ساحلی نزدیک می‌کند که کسی در آنجا منتظر اوست و گفت: با این طرز تلقی بسیاری از مادران با لبخند زایمان کرده‌اند.

به گفته وی زایمان مانند درست کردن یک شربت خوشمزه است که سه آیتم اصلی در آن کاربرد دارد؛ یکی از این آیتم‌ها هورمون استرس است، دیگری هورمون اندورفین که ضد دردهای طبیعی بدن و شادکننده است و می‌تواند 20 بار قوی‌تر از یک آمپول مرفین عمل کند و هورمون سوم اکسی‌توسین است که موجب انقباض رحم و به سمت بیرون فشار دادن بچه از رحم مادر می‌شود.

به گفته وی ریلکسیشن هورمون زایمان را فعال می‌کند و سبب می‌شود مادر زایمان با آرامش و با کاهش دردی داشته باشد. آرامش روانی خوب موجب می‌شود اتصال مادر و نوزاد بعد از زایمان به خوبی شکل گیرد.

وی افزود: این تکنیک یک ترفند روانی معجزه‌آسا و روشی جهت کاهش اضطراب بوده و شامل یک سری تعلیمات و حرکات است که در راحت شدن از وضعیت‌هایی که کشش‌های عصبی ایجاد می‌کنند، موثر است. این روش درمانی از طرف سازمان جهانی بهداشت برای ارتقای کیفی سلامت پیشنهاد شده است.

طبیب‌نیا اضافه کرد: اگر بتوانیم هورمون آدرنالین را به پایین‌ترین و هورمون اندورفین را به بالاترین حد ممکن برسانیم، هورمون اکسی توسین فعال شده و جادویی عمل می‌کند.

مدیر اعتباربخشی بیمارستان‌های دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز گفت: دوره آموزش تکنیک ریلکسیشن در قالب کارگاه دو روزه جهت کارشناسان مامایی توسط استاد دانشگاه ROBERT GORDON انگلستان بعنوان یکی از مهارت‌هایی که در زایمان مطلوب بسیار مفید است در دانشکده علوم پزشکی ساوه برگزار شد.

فرخنده کتابچی افزود: این کارگاه با هدف آموزش پرسنل مامایی بیمارستان‌های ساوه و زرندیه در خصوص تکنیک ریلکسیشن جهت کاهش دردهای دوران بارداری برگزار شد.

منبع:ایسنا

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 199 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟