زایمان طبیعی با اپیدورال

pregnancy-qa

سوال بارداری: بی حسی اپیدورال مرحله دوم زایمان را کندتر می کند، درست است؟ آیا ضرر دارد یا خیر؟ کلا آیا اپیدورال کردن خوب است یا خیر؟ تحمل درد من خیلی کم است و از زایمان طبیعی می ترسم.

پاسخ دکتر فاطمه نجار، جراح و متخصص زنان و زایمان:
این کار هم مانند همه روش های دیگری که ما انجام می دهیم می تواند عوارضی داشته باشد. این نوع زایمان با درد کمتری انجام می شود ولی به هر حال از داروی بی حسی استفاده می شود. این دارو را به نخاع تزریق می کنند و هر ۴۰ دقیقه تزریق تکرار می شود. البته هزینه این کار هم کمی سنگین است. از طرف دیگر اگر تزریق ها زود انجام شوند ممکن است دردهای زایمانی را کاملا از بین ببرند و بیمار نتواند زایمان طبیعی داشته باشد. یعنی احتمال اینکه به زایمان طبیعی به زایمان سزارین منجر شود نیز وجود دارد. این نوع زایمان که همان زایمان اپیدورال نام دارد به تازگی مرسوم شده است ولی همه پزشکان از روش درست انجام آن اطلاع کافی ندارند. روشی که انجام می شود هم به این ترتیب است یک لوله نازک را در فضای اپیدورال قرار می دهند و داروی بی حسی در آن جا تزریق می شود . چون بعد از ۴۵ دقیقه یا یک ساعت حالت بی حسی از بین می رود دوباره می بایست دارو شارژ بشود بنابراین لوله در جای خودش باقی می ماند. البته چون در این روش مادر به هوش است و می تواند فرایند تولد نوزاد را به خوبی ببیند و درک کند، روش مطلوبی است اما باید درست انجام شود تا عارضه ای برای فرد ایجاد نکند.

اگر می خواهید بیشتر درباره این موضوع آگاهی داشته باشید، به اینجا و اینجا برود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۳ 200 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟