سزارین و نکات بهداشتی بعد از آن

pregnancy-qa

سوال بارداری: بعد از سزارین تا چند وقت نباید حمام کنم؟
پاسخ دکتر شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان:

تا زمانی که بخیه‎ها کشیده نشده لازم نیست روی بخيه‌ها را با بتادين شستشو دهید بلکه می‌توانید حمام کنید و محل بخیه را با كف صابون بشویید اما بخيه‌ها را دستكاري نکنید و تا 10 روز اطراف آن را ليف نكشيد.

در صورتي كه روي بخيه‌ها از پانسمان ضدآب استفاده شده است، مي‌توانید چند روز بعد از عمل پانسمانها را بردارید و حمام کنید تا بخيه‎ها در معرض هوا قرار بگیرد و سریع ترجوش بخورد. اما اگر زير بخيه‌ها ترشحات چركي يا خونريزي وجود دارد و در اطراف بخيه‌ها تورم و قرمزي ديده می‌شود یا تب دارید يا بخيه‌ها باز شده فورا به اورزانس مراجعه کنید. در این شرایط لازم است بيمار بستري شده و بخيه‌ها مجددا شستشو داده و پانسمان شود. گاهي اوقات نيز بايد بخيه‌ها باز و مجددا ترميم شود. البته ترشحات كم خونابه به معني عفونت نيست. گاهی خانم‎ها به نخ بخيه حساسيت نشان می‌دهند و اين حساسيت چند هفته بعد از عمل خود را به صورت ضايعات كوچك و كمي خونابه اطراف بخيه‌ها نشان مي‌دهد. اين مساله جاي نگراني ندارد و با شستشو بهبود مي‌يابد و نيازي به مصرف آنتي‌بيوتيك نيست.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 274 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟