راه‌های کاهش وزن بعد از زایمان

pregnancy-qa

سوال بارداری: در دوران بارداری 14 کیلو اضافه وزن پیدا کردم. آیا واقعا شیر دادن به نوزاد باعث کاهش وزن می‎شود؟ لازم نیست رژیم بگیرم؟

پاسخ دکتر شهرزاد زاده مدرس متخصص زنان و زایمان:
شیردهی باعث کاهش وزن می‎شود اما بازگشت به تناسب اندام اولیه تنها با شیر دادن ممکن نیست و باید در کنار آن حتما رژیم غذایی اصولی و ورزش را هم انجام داد. از هفته سوم بعد از زایمان تمامی متخصصان به مادر توصیه می‌کنند در عین حال که به فرزند شیر می‎دهد سعی کند مواد غذایی پر کالری که انرژی زیادی به بدن می‎رسانند اما ارزش تغذیه‌ای ‎ندارند مثل انواع شیرینی‎جات و روغن‌ها را کاهش دهد و در عین حال ورزش‌های شکمی که سبب سفتی عضلات شکم می‌شود را انجام دهد. قبل از هفته سوم نباید این ورزشها را شروع کرد و بعد از آن نیز زیر نظر پزشک از ورزشهای سبک تر مثل برداشتن و گذاشتن توپ بین پاها باید آغاز کنید. دراز و نشست از همان ابتدای کار توصیه نمی‎شود. غیر از ورزش و شیردهی و رژیم غذایی، زمینه ژنتیکی فرد هم دخیل است و همه این عوامل در کنار هم سبب می‌شود مادر طی 2، 3 ماه بعد از زایمان به فرم اولیه خود بازگردد.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 188 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟