رابطه زناشویی بعد از زایمان، چرا دردناک است؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: تقریبا دو ماه از زایمانم که سزارین بود گذشته ولی در این مدت اصلا با همسرم رابطه نداشتم چون خیلی درد دارم. این درد نشانه چیست؟

پاسخ دکتر کتایون برجیس، جراح زنان و نازایی و فلوشیپ نازایی:

معمولا توصیه می شود که خانم ها تا 40 روز بعد از زایمان طبیعی که دوره ترمیم کانال سرویکس است، نزدیکی نداشته باشند. البته این مساله در خصوص زایمان سزارین صدق نمی کند چون کانال باز نشده و آسیبی هم ندارد و کافی است خانم ها برای نزدیکی تا بعد از تمام شدن خونریزی شان صبر کنند.

دردی که این خانم در حال حاضر دارند غیرطبیعی نیست چون در دوران شیردهی به خاطر اثر هورمونی این دوران ما با مشکل خشکی واژن روبه رو هستیم. در این دوره هورمون استروژن کمتر ترشح می شود و عوض سطح هورمون پرولاکتین و پروژسترون بالا می رود. پس نزدیکی های دردناک انتظار را هم داریم. اما این مساله هم با آمادگی بیشتر برای نزدیکی قابل رفع است چون باعث می شود ترشحات افزایش پیدا کرده و کانال لغزنده تر شود. استفاده از انواع لوبیرکانت ها یا روان کننده ها در موارد شدیدتر توصیه می شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این مساله تنها منحصر به دوران شیردهی است و بعد از آن رفع می شود و احتیاج به درمان خاصی ندارد.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 212 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟