پایین افتادگی بند ناف و سزارین اورژانسی

۱-۲۰۲٫jpg

در بارداری نخستم بعد از آنکه درد زایمان طبیعی را کشیدم، هنگام تولد نوزاد فورا اورژانسی سزارین شدم و دلیل آن را پایین افتادن بند ناف توجیه کردند. لطفا در مورد این موضوع توضیح دهید.

پاسخ دكتر شیرین نيرومنش، متخصص زنان و زايمان وعضو هیات علمی دانشگاه تهران:
پايين‌افتادن بندناف از اورژانس‌هاي جدي مامايي است و معمولا در جنين‌هاي نارس، زماني كه سر جنين كاملا حفره لگن را پر نكرده يا اينكه جنين با پا وارد حفره لگني شده يا اينكه مادر دچار تنگي لگن باشد دیده می‎شود. در روند طبیعی زايمان ابتدا جنين متولد مي‌شود. يعني اول سر بعد تنه و اندام‌ها خارج مي‌شود و بعد از خروج‌ چون جنين به بندناف متصل است بندناف قطع مي‌شود و بعد جفت خارج مي‌شود. گاهی قبل از خروج جنين بعد از پاره شدن كيسه آب كلافه‌اي از بندناف از لگن مادر خارج مي‌شود و حتي گاهي وارد واژن شده و در كنار سر جنين قرار مي‌گيرد. فشار روي بندناف در كنار سر جنين باعث وارد آمدن فشار به بندناف و كندشدن ضربان قلب و گاهي مرگ جنين مي‌شود. اين موضوع اگر به موقع تشخيص داده نشود مي‌تواند در عرض 15-10 دقيقه جنین را بکشد. به همین دلیل محض تشخيص این موضوع نياز به سزارين فوري است.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 210 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟