ریزش مو پس از زایمان، طبیعی یا غیر‎طبیعی؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: 4 ماه است زایمان کرده‎ام اما به شدت دچار ریزش مو هستم. این مسئله طبیعی است؟ شیردهی باعث این ریزش شده است؟ باید مکمل خاصی مصرف کنم؟

پاسخ دکتر بهروز باریکبین متخصص پوست و مو عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی:
دلیل ریزش موی شما نه بارداری است و نه شیردهی بلکه زایمان است. اصولا بعد از زایمان بدلیل تغییرات شدید هورمونی و نیز کم خونی و استرس ناشی از زایمان، ریزش موی خاصی بطور شایع رخ میدهد که از نوع تلوژن افلوویوم است و اصولا گذراست. اما گاه پیش می‎آید که این نوع ریزش مو با ریزش موی با علت دیگر شامل ریزش موی آندروژنتیک یا نوع مردانه مخلوط و همزمان می‎شود. معمولا در دوران بارداری بدلیل اینکه فاز فعال رشد مو طولانی‎تر می‎شود، وضعیت موها عموما بهتر می‎شود اما از حدود یک ماه بعد از زایمان ریزش مو شروع می‎شود و ممکن است تا یکسال این ریزش مو ادامه داشته باشد. در افراد سالم ریزش روزانه 50 تا 100 عدد موی تلوژن(در فاز استراحت) طبیعی تلقی می شود اما افزایش ریزش مو بعد از زایمان امری طبیعی است و لذا ریزش تا مثلا 200 عدد در روز هم امری شایع است. مصرف ماینوکسیدیل 2% بصورت موضعی و نیز برخی از تونیک های گیاهی در بهبود این وضعیت موثرند. همچنین توجه به درمان فقر آهن(در صورت وجود) و برخی از مکملهای غذایی مو و ناخن در بهبود این وضعیت موثرند. باید توجه کرد که این نوع ریزش مو کاملا طبیعی است و روحیه بخشیدن به بیمار مهمترین کار است. در صورت وجود مشکلات زمینه‎ای مانند فقر آهن یا مشکلات تیروئید باید آنها را رفع کرد. توجه به تغذیه صحیح بعد از زایمان نیز بسیار مهم است.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫33 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 194 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟